• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

   Bartłomiej Drabik, uczeń klasy II b oraz Jakub Kaczkowski, uczeń klasy II c reprezentowali Zespół Szkół Nr1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim w finałowych zmaganiach XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Warszawie.

   Przesłuchania finalistów odbyły się 15 września 2018 r. w sali koncertowej studia nagrań im. Agnieszki Osieckiej w siedzibie rozgłośni programu 3 Polskiego Radia. Wykonawców oceniało profesjonalne jury, w skład którego wchodziła rodzina Mieczysława Fogga oraz nestorzy piosenki przedwojennej - Tadeusz Woźniakowski i Olgierd Buczek. Nasz solista Bartek Drabik zaprezentował dwa utwory z okresu międzywojennego: „Czy te usta kłamią” Mieczysława Fogga oraz „Opium” Adama Astona. Na pianinie akompaniował Bartkowi Jakub Kaczkowski. Jury doceniło piękny bas naszego solisty oraz właściwy dobór repertuaru, przyznając Bartkowi wyróżnienie. Należy podkreślić, że Bartek jako najmłodszy wykonawca stanął na scenie obok zawodowych aktorów Teatru Muzycznego V6 w Łodzi oraz studentów wydziału aktorsko-wokalnego w Warszawie. Wnuk Mieczysława Fogga podziwiał fascynację tak młodego artysty utworami swojego dziadka i zapewnił o opiece artystycznej nad młodym talentem. Występ Bartka i Kuby można będzie usłyszeć w audycji Programu Pierwszego „Kawiarenka- Słodkie Radio Retro” Jana Zagozdy. Obaj artyści zostali też zaproszeni do udziału w audycji Katolickiego Radia Zamość.

   Do zmagań konkursowych przygotowała uczniów Katarzyna Ważna, opiekun zespołu wokalnego The One.

   Gratulujemy Bartkowi i Kubie oraz życzymy dalszych sukcesów scenicznych!

Zapraszamy do galerii

    Uczniowie klasy I a są członkami naszej społeczności dopiero od kilku dni, a już we czwartek wyruszyli wraz z kolegami z II e i opiekunami - Urszulą Cybulską i Leszkiem Boberem na pokazy z fizyki w Instytucie Fizyki UMCS w Lublinie.

   Po pamiątkowym zdjęciu pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w samym sercu uniwersytetu nazwanym jej imieniem pan dyrektor, absolwent UMCS, oprowadził uczniów naszej szkoły po miasteczku akademickim, opowiadając o charakterystycznych nazwach poszczególnych domów studenckich oraz swoich czasach spędzonych w tym miejscu.

   Pokazy z fizyki podzielone były na cztery wykłady: Światło i oko, Fizyka zabawek, Fizyka latania oraz Błękitna planeta. Wykłady charakteryzowały fachowość prelegentów oraz duża ilość informacji popartych ciekawymi doświadczeniami. I tak między innymi uczniowie mogli posłuchać o cykloidzie, dowiedzieć się, jak działa nurek Kartezjusza, jakim instrumentem może być szklanka wypełniona wodą, uzyskać wiedzę o siłach działających na samolot, prawie Bernoulliego, zjawiskach optycznych zachodzących w atmosferze.

   Po dużej porcji wiadomości z fizyki, uczniowie udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej. Miejsce to jest wyjątkowe, ponieważ chaty, młyn, kościół, dworek to autentyczne budynki przeniesione z lubelskich wsi i wiernie odtworzone w muzeum. Tutaj uczniowie mogli zapoznać się z folklorem i historią naszego regionu. Pogoda była przepiękna, więc spacer po Starówce był przyjemnym akcentem kończącym wyjazd.

Zapraszamy do galerii

    W Zespole Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019, którą poprzedziła Msza święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

   Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły, pan Leszek Bober, który powitał pierwszoklasistów w nowej dla nich szkole, przypomniał, że uczniowie drugich klas rozpoczynają w tym roku naukę przedmiotów rozszerzonych oraz życzył tegorocznym maturzystom jak najwyższych wyników na egzaminie dojrzałości. Życzenia złożył także Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego pan Jerzy Wereszczak, który zwrócił uwagę na wartość nauki i życzył aby uczniowie klas III powtórzyli doskonały wynik swoich starszych kolegów na egzaminach maturalnych. Tradycyjnie już wysłuchaliśmy krótkiej części artystycznej, tym razem w wykonaniu Mai Rębisz (która dołączyła w tym roku do zespołu) i Malwiny Nowak przy akompaniamencie Michała Mazura – absolwenta naszej szkoły. Po części oficjalnej na hali sportowej Bartosza odbyły się pierwsze po wakacjach spotkania z wychowawcami. Uczniowie klas I poznawali szkołę i zrobili pierwsze grupowe zdjęcia.

   Wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom życzymy powodzenia w tym nowym roku szkolnym!

Magdalena Okoń

Zapraszamy do galerii

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

3 września 2018 r. o godz. 9.30

w hali sportowej szkoły

Uroczystość poprzedzona będzie Mszą Św. o godz. 8.00

w kościele pw. NSPJ w Tomaszowie Lubelskim

 

ZAPRASZAMY 

 

    Kolejna matura to kolejne sukcesy naszych uczniów. O doskonałym wyniku świadczy przede wszystkim rewelacyjna średnia zdawalność uzyskana przez naszych tegorocznych absolwentów na maturze majowej – uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim uzyskali mianowicie zdawalność wynoszącą 98,6%. Jest to wynik imponujący zwłaszcza w kontekście zdawalności w liceach ogólnokształcących - wynik uzyskany w Bartoszu jest wyższy o 13,3 % niż w kraju, o 13,2% niż w województwie i aż o 16,6 5 wyższy niż w innych liceach w powiecie tomaszowskim.

   Bardzo dobre efekty pracy uzyskali absolwenci Bartosza z poszczególnych przedmiotów. Znacząco wyższe wyniki zarówno wobec kraju, jak też województwa i powiatu (nawet o ponad 20%) uzyskali z przedmiotów obowiązkowych: z języka polskiego, matematyki, j. angielskiego, j. rosyjskiego, języka niemieckiego i j. hiszpańskiego.

   Świetnie wypadły też wyniki z przedmiotów wybranych zdawanych na poziomie rozszerzonym. Wyższą zdawalność, nawet o 25%, wobec kraju, województwa i powiatu nasi uczniowie uzyskali z: j. polskiego, matematyki , biologii, chemii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, języka hiszpańskiego. Wyniki wyższe niż w powiecie odnotowaliśmy z historii, zaś równe wynikom krajowym i wojewódzkim, zaś wyższe niż w powiecie z języka angielskiego.

   Tak dobrze zdany egzamin maturalny jest efektem pracy zarówno uczniów, jak też nauczycieli. Założeniem szkoły jest troska o rozwój uczniów, począwszy już od klasy pierwszej, o czym poza maturą świadczy też wynik EWD. Nasi uczniowie mogą korzystać z wielu zajęć dodatkowych, w tym nie tylko rozwijających, ale tez wyrównujących wiedzę. Uczniowie klas maturalnych co roku korzystają z dodatkowych zajęć przygotowujących ich do matury, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, biorą udział w wyjazdach edukacyjnych. Skuteczną metodą sprawdzającą się w szkole już od wielu lat jest cykl próbnych egzaminów maturalnych przeprowadzanych już w klasach drugich, w trzecich zaś powtarzających się regularnie. Z wielu przedmiotów, poza głównymi trzema maturami próbnymi realizowanymi jako projekt we współpracy z wydawnictwami, przeprowadzono nawet kilkanaście tego typu egzaminów z wielu przedmiotów.

   Dobra motywacja wpisana w tradycję Bartosza, ambicje naszych uczniów i wsparcie zarówno ze strony nauczycieli, jak też dyrektora i rodziców po raz kolejny zaowocowały sukcesem.

   Teraz pozostaje nam tylko życzyć im powodzenia w rekrutacji na wyższe uczelnie. I nie wątpimy, że jak co roku, nasi absolwenci zostaną studentami wielu prestiżowych uczelni i kierunków.

A więc- powodzenia.

Beata Grela