• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

   13 maja 2014 roku uczniowie klas I i II naszej szkoły udali się do Tomaszowskiego Domu Kultury na projekcję filmu „Powstanie warszawskie”.

   Obraz został stworzony z fragmentów ocalałych z powstania kronik filmowych kręconych przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej. Na podstawie pomysłu reżysera Jana Komasy powstał pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction. Fragmenty filmów ułożono w opowieść o powstaniu widzianym oczami braci-filmowców. Uwieczniają oni zarówno walki powstańcze, jak też sceny z życia codziennego  powstańców i ludności cywilnej Warszawy.

   Kamera dociera do szpitali, kuchni polowych, powstańczych kawiarni, na barykady i ulice miasta. Dokumentuje odprawy wojskowe, produkcję broni i amunicji, powstańcze śluby i pogrzeby, aresztowania jeńców i masowe mordy na ludności cywilnej, dokonywane przez niemieckich okupantów. W scenach końcowych już tylko jeden operator filmuje kadry opustoszałego, zniszczonego i wypalonego miasta.

   Wymowa filmu jest przejmująca. Pokazuje zryw powstańczy ze wszystkich perspektyw , daje pełny obraz społeczeństwa żyjącego na pierwszej linii frontu. Kobiety, mężczyźni i dzieci próbują przetrwać w mieście pozbawionym wody i żywności, w ciągłym ostrzale z ziemi i powietrza. Młodzi żołnierze rwą się do walki (jak Witek - jeden z narratorów), a jednocześnie doświadczają skutków problemu braku broni. Śmierć zbiera obfite żniwo, mimo to zapał do walki nie wygasa. Film pokazuje zarówno radość z sukcesów, jak też rozpacz nad zabitymi cywilami i żołnierzami. Znakomity pomysł wprowadzenia dwóch narratorów łączy te fragmenty obrazów w spójną i tragiczną opowieść o zagładzie miasta, które jednak do końca próbuje walczyć.

   Prawdziwy mistrzowski pokaz dali też twórcy technicznej strony filmu. Fragmenty kronik, często źle nagrane i fatalnie przechowywane, zostały w miarę możliwości oczyszczone z uszkodzeń i zanieczyszczeń, zlikwidowano drgania i ziarnistość obrazu. Prawie wszystkie czarno-białe kadry pokolorowano. Trudno odróżnić fragmenty współcześnie nagrane od tych, które powstały 70 lat temu.

   Młodzież oglądała film z dużym skupieniem. Pierwsze wrażenia po projekcji spowodowały, że został on oceniony jako godny polecenia, gdyż stanowi świetny materiał edukacyjny, który pomoże w przyswojeniu wiedzy o przebiegu powstania warszawskiego. Nasze oceny podzielili także obecni na krajowej premierze żyjący uczestnicy powstania, którzy nie kryli wzruszenia i radości. Film stał się dla nich okazją powrotu do trudnej, niebezpiecznej alei chwalebnej młodości.