We wtorek  16.09.2014 r. pani Marianna  Stopyra-Gardiasz  zorganizowała dla zainteresowanych uczniów  klas pierwszych i drugich z Zespołu Szkół Nr1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim nocne obserwacje astronomiczne przeprowadzone na terenie  liceum. Taka forma zajęć pozalekcyjnych ma z założenia wzbogacić metody nauczania fizyki  i rozwijać zainteresowania astronomią  wśród uczniów. Gościem, który poprowadził obserwacje był pan Sylwester Sobieszczański - absolwent naszego liceum, student lotnictwa  i kosmonautyki, miłośnik astronomii. Zapoznał uczniów z budową teleskopu zwierciadlanego (Newtona) oraz istotą jego działania. Zaznajomił z funkcjonowaniem programów symulujących ruch ciał niebieskich na niebie i przemieszczanie się sztucznych satelitów. Przez teleskop obejrzeliśmy: wielką galaktykę spiralną M-31 w gwiazdozbiorze Andromedy oraz towarzyszące jej galaktyki satelitarne M-32 i M-110, gromadę kulistą gwiazd M 13 w gwiazdozbiorze Herkulesa, dwie sąsiadujące ze sobą jasne gromady otwarte gwiazd Ha i Hi w Perseuszu. Uczniowie poznali metody odnajdywania gwiazdozbiorów na niebie min. przy pomocy map i podstaw astrofotografii. Tej nocy podczas obserwacji planety znajdowały się pod naszym horyzontem, nie zobaczyliśmy też Księżyca, ponieważ, podobnie jak planety, zbyt późno wschodził. Warunki obserwacyjne były niekorzystne z uwagi na wysoki stopień oświetlenia pochodzącego z miasta, a także zaburzenia obrazu, do których przyczyniło się unoszenie ciepłego powietrza z powierzchni rozgrzanych  za dnia.

Fotografia zamieszczona poniżej (wykonana przez Karolinę Myszkę z klasy Ic podczas obserwacji) przedstawia pozorną wędrówkę gwiazd spowodowaną obrotem Ziemi wokół własnej osi.

Uczniowskie wrażenia z nocnej lekcji:

Nocna  obserwacja nieba przez teleskop bardzo mnie zainteresowała. Ta nietypowa lekcja, prowadzona przez studenta Sylwka Sobieszczańskiego oraz panią Mariannę Stopyrę - Gardiasz, wiele mnie nauczyła o ciałach niebieskich i reszcie kosmosu, poszerzyła moją wyobraźnięi zachęciła do dalszej obserwacji nieba oraz szukania informacji w domu. Myślę, że takie zajęcia praktyczne pokazują, że nauka nie jest nudna. Mimo zimnej nocy panowała bardzo przyjemna atmosfera i mam nadzieję, że w najbliższym czasie odbędzie się znów takie zajęcia. - Bartłomiej Piwko - kl. II a

W dniu 16.09.2014 r. w godzinach nocnych od 21. 00 do 23.45 odbyła się wyjątkowa lekcja astronomii poprowadzona  przez pana Sylwestra Sobieszczańskiego, w której mogłemz przyjemnością uczestniczyć. Było to dla mnie bardzo interesujące przeżycie, gdyż mogłem poznać niektóre fakty o kosmosie oraz galaktyce. Pan Sylwester chętnie odpowiadał na zadawane przeze mnie pytania, omówił podstawowe zasady działania teleskopu oraz pokazał uczestnikom galaktykę M-31 oraz gromadę kulistą gwiazd w gwiazdozbiorze Herkulesa. - Bartosz Kawka - uczeń klasy II a

Jestem bardzo zadowolona, że mogłam uczestniczyć w pokazach astronomicznych. Myślę, że moja wiedza na temat tego, jak nazywają się poszczególne gwiazdozbiory została pogłębiona. Mogę również powiedzieć, że było to bardzo miłe spotkanie, na które z chęcią poszłabym jeszcze raz. - Kamila Żurawska - kl. c

Zdjęcia: Karolina Myszka (I c)