Częściowe zaćmienie Słońca – taki  spektakl  mamy okazję oglądać bardzo rzadko – ostatnio miało to miejsce w styczniu 2011 r. Promienie słoneczne biegną prostoliniowo ze Słońca do Ziemi w czasie około 8 minut i 20 sekund.  W dniu 20 marca 2015 r.,  począwszy  od godziny 9.45, przez kolejne 2 godziny i 20 minut Księżyc stopniowo nachodził na linię biegu promieni słonecznych, a tym samym przesłaniał tarczę Słońca obserwowaną z Ziemi. Maksymalna faza zaćmienia nastąpiła o godzinie 10.54. Księżyc zakrył w południowo - wschodniej Polsce około 63% tarczy słonecznej.

Zaćmienie Słońca to fenomen w skali całego Kosmosu! Jesteśmy szczęściarzami, że mogliśmy tego doświadczyć! Następne częściowe zaćmienie Słońca nastąpi dopiero za11 lat, w sierpniu 2026 r.

W programie nauczania fizyki na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej w klasie pierwszej obowiązkowo omawiamy zjawiska związane z ruchem naszego naturalnego satelity, a do nich należą właśnie zaćmienie Słońca czy Księżyca, które występują bardzo rzadko. Nasi licealiści mogli zobaczyć to zjawisko na żywo. Prowadzili oni obserwację przy użyciu specjalnych filtrów i okularów spawalniczych, ponieważ bez żadnego zabezpieczenia oczu jest ona bardzo niebezpieczna.

W załączeniu - kilka fotografii wykonanych  na terenie szkoły  przez naszych uczniów.

Marianna Stopyra - Gardiasz