Już po raz czwarty tomaszowski „Bartosz” gościł śpiewających gimnazjalistów powiatu tomaszowskiego. Organizatorami festiwalu są nauczyciele Zespołu Szkół Nr1: pedagog i nauczyciel języka niemieckiego, koordynator programu „EUROPA BEZ GRANIC”- Katarzyna Ważna oraz  doradca metodyczny i nauczyciel języka angielskiego Urszula Cybulska. Honorowy Patronat nad festiwalem sprawuje Starosta Tomaszowski. Priorytetowym celem konkursu jest wspieranie rozwoju postawy twórczej wokalnie i językowo uzdolnionych uczniów, a ponadto stworzenie możliwości autoprezentacji scenicznej, porównanie swoich możliwości z rówieśnikami innych gimnazjów oraz pozytywne zmotywowanie do dalszej samorealizacji i nauki języków obcych. Festiwal jest również doskonałą promocją Zespołu Szkół Nr 1.

Konkurs otworzył wicedyrektor ZS Nr1 p. Leszek Bober, który uroczyście powitał wszystkich przybyłych uczniów i opiekunów, zaś w festiwalową atmosferę wprowadził krótki występ uczennic szkolnej grupy wokalnej „The one”.

W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział  14 solistów reprezentujących 7 gimnazjów: Gimnazjum w Łaszczówce, Gimnazjum w Ulhówku, Gimnazjum w Telatynie, Gimnazjum w Michalowie, Gimnazjum w Bełżcu oraz Gimnazja Nr1 i Nr2 w Tomaszowie Lubelskim. Wszyscy uczestnicy wykonywali obowiązkowo jeden utwór w języku angielskim oraz drugi w językach niemieckim lub rosyjskim.

Wykonawców oceniało jury w składzie: Ewelina Kowalczuk, Elżbieta Pikuła, Urszula Cybulska, Katarzyna Ważna i Stanisław Ważny – przewodniczący jury.

Nagrodę za zajęcie I miejsca jury jednomyślnie przyznało uczennicy Gimnazjum Nr1 w Tomaszowie Lubelskim – Alinie Pudełko. Alina urzekła zarówno wysokim poziomem wokalnym, jak również poprawnością językową i wyrazem artystycznym. Za piękną poprawną wymowę w języku niemieckim weźmie udział w wyjeździe do niemieckiej szkoły partnerskiej ZS Nr1. Dwa równorzędne II  miejsca zdobyły Aleksandra Wójcik uczennica Gimnazjum Nr 2 w Tomaszowie Lub. oraz Aleksandra Basznianin z Gimnazjum Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim.  Kolejne równorzędne III miejsca przyznano Izabeli Żółcińskiej z Gimnazjum w Michalowie i Paulinie Szelidze z Gimnazjum w Ulhówku. IV miejsce jury przyznało Beacie Hałasa z Gimnazjumw Ulhówku. Jury przyznało także nagrody za poprawność językową.  W kategorii języka angielskiego zdobyła ją Julia Jadczyszyn z Gimnazjum Nr 1   w Tomaszowie Lub. Swoją wymową w języku rosyjskim urzekł jedyny solista festiwalu Szymon Kuśmierczakz Gimnazjum w Bełżcu. Piękną wymowę języka niemieckiego zaprezentowała Martyna Skoczylas z Gimnazjum nr 1 w Tomaszowie Lubelskim.

Głównymi sponsorami festiwalu są: Starosta Tomaszowski- p. Jan Kowalczyk, Dyrektor Szkoły Języków Obcych com.- p. Natalia Kolasińska oraz Dyrektor niemieckiej szkoły partnerskiej im. Eduarda Sprangera we Freudenstadt- p. Armin Wüstner. Dzięki ich przychylności i hojności zwycięzcy otrzymali atrakcyjne  nagrody.

Zmagania festiwalowe obserwowała Dyrektor Wydziału Oświaty p. Anna Pankiewicz, która towarzyszyła też uczniom w momencie  rozdaniu nagród. Pani dyrektor przekazała zwycięzcom gratulacje, także w imieniu Starosty Tomaszowskiego. Słowa uznania za wysoki poziom artystyczny, umiejętności językowe oraz podziękowania za tak duże zainteresowanie imprezą skierował do uczestników festiwalu oraz ich opiekunów także przewodniczący jury.

Organizatorzy gratulują zwycięzcom i zapraszają na kolejne edycje!