8.01.2016r w hali sportowej naszej szkoły odbył się trening Reprezentacji Polski Kadetek  w piłce siatkowej, przed piątkowym meczem z drużyną TKS - Tomasovia. Uczniowie naszego liceum obserwowali przebieg  ćwiczeń reprezentantek.

Samorząd uczniowski  (SU) przeprowadził wywiad z trenerem – panem Andrzejem Peciem (AP).

SU: W jakim celu przyjechał Pan do naszego miasta  ze swoją drużyną?
AP:  W dniu dzisiejszym (8.01.2016 r.) będziemy rozgrywali mecz rundy rewanżowej z zespołem TKS- Tomasovia,  z tego powodu gościmy właśnie tutaj,  w Tomaszowie Lubelskim.
SU: Na jak długo zatrzymaliście się w Tomaszowie Lubelskim?
AP: Jesteśmy  w mieście do jutra (9.01.2016r.) do obiadu. Jutro, w godzinach przedpołudniowych chcielibyśmy również odbyć krótki trening i po obiedzie ruszymy na kolejny mecz, do Jarosławia.
SU: Życzymy powodzenia!
AP: Dziękuję, na pewno się przyda.
SU: Jaki cel stawia Pan sobie w tym sezonie?
AP: W tym sezonie naszym głównym celem jest przede wszystkim ogrywanie wszystkich dziewcząt, które są w szkole, by zdobywały doświadczenie i jak najwięcej przebywały na boisku, a przy okazji oczywiście wymagamy od nich tego, by będąc już w grze zostawiły tam całe swoje serce, ponieważ siatkówka to ich pasja, więc chcemy aby walczyły o każdą piłkę bez względu na wynik. Są mniej doświadczone niż zespoły ligowe, stąd też liczba zwycięstw może nie jest imponująca ,ale za główny cel stawiamy sobie walkę o każdą piłkę.
SU: Co Pan sądzi o Tomaszowie Lubelskim, czy to miasto nadaje się do trenowania kadry?
AP: Tomaszów znam już od kilkunastu lat i wiem, że tutaj siatkówka była zawsze popularna. Tu odbywały się imprezy rangi Mistrzostw Polski czy Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży, myślę więc , że jeżeli chodzi o  rozgrywki na szczeblu centralnym,  Tomaszów jak najbardziej zasługuje na to, żeby organizować tego typu imprezy.
SU: Czy według Pana jest to miasto siatkarskich talentów?
AP: Myślę, że tak. Kilka zawodniczek, które znam lub o których słyszałem, gra w zespołach ligowych, a w swoim czasie miałem przyjemność współpracować przez 4 lata z Pauliną Głaz, z którą razem wywalczyliśmy piąte miejsce na Mistrzostwach Europy,  czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata Kadetek, myślę więc, że kilka dziewcząt pochodzących stąd na pewno  zapisało się na kartach polskiej siatkówki.
SU: Jak często odbywają się treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego?
AP: Jako szkoła trenujemy dwa razy dziennie, poza środą. W ten dzień do południa dziewczyny mają zajęcia prewencyjne, czyli zapobiegające kontuzjom, aerobik i po południu  trening  piłki siatkowej.  W sobotę rozgrywamy mecze ligowe.
SU: Co myśli Pan o meczu z Tomasovią, czy drużyna jest przygotowana na to spotkanie?
AP: Tak jak wcześniej wspomniałem, nastawiamy się na walkę o każdą piłkę. Doświadczenie jest na pewno po stronie Tomasovii, natomiast myślę, że zmotywujemy zespół, aby był bardzo waleczny i agresywny na boisku. A wynik ? Myślę, że jest sprawą otwartą.
SU: Czy chciałby Pan uzupełnić swoją drużynę zawodniczkami z Tomaszowa Lubelskiego?
AP: To umiejętności poszczególnych zawodniczek pokazują, czy mają szansę zaistnieć w reprezentacji czy nie. Trudno mi w tej chwili oceniać. Była tutaj w ubiegłym sezonie Dominika Kozyra, która przebywała na zgrupowaniach reprezentacji, więc tak jak powiedziałem, jeżeli ktoś ma odpowiednie predyspozycje do gry na poziomie reprezentacyjnym, na pewno taką szansę dostanie.
SU: Ile lat pracuje Pan w Szkole Mistrzostwa Sportowego?
AP: Pracuje od 1997r., więc niedługo będzie dwudziestolecie mojej pracy.
SU: Jakie są Pana największe osiągnięcia sportowe?
AP: Największe osiągnięcia sportowe to na pewno medale Mistrzostw Europy:  złoty medal Mistrzostw Europy Juniorek, dwa brązowe medale Mistrzostw Świata Reprezentacji Kadetek  i Juniorek, oraz kilka innych medali.
SU: Czy wie Pan, że trener Waldemar Kawka,  jest absolwentem naszego liceum?
AP: Tak wiem, ponieważ już drugi rok razem współpracujemy w Szkole Mistrzostwa Sportowego  i wspominaliśmy stare czasy, kiedy sami graliśmy w siatkówkę, dlatego też wiem, że trener Kawka stąd się wywodzi, tutaj grał i uczył  się.
SU: Dziękujemy za rozmowę.