• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    Dnia 20.04.2017 r. uczniowie z klas I b, I d i II b wraz z opiekunami Jolantą Pasierb, Anną Branach i Urszulą Cybulską wybrali się do Krakowa na pokazy chemii kriogenicznej. Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem Rynku Głównego, Kościoła Mariackiego oraz Sukiennic. Następnie cała grupa przeszła Traktem Królewskim do Zamku Królewskiego na Wawelu. W czasie krótkiej wizyty w Kaplicy Zygmuntowskiej uczniowie zobaczyli groby królewskie i słynny obraz autorstwa Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.

   Wspomniane pokazy chemiczne odbyły się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem pokazu była chemia kriogeniczna, jej historia i zastosowanie w świecie współczesnym. Dowiedzieliśmy się, że byli pracownicy tego wydziału, prof. Karol Olszewski i prof. Zygmunt Wróblewski jako pierwsi skroplili gazy trwałe i przyczynili się do rozwoju chemii kriogenicznej. Oprócz rysu historycznego prowadzący zaprezentowali doświadczenia, kończąc pokazy efektownymi wybuchami balonów wypełnionymi wodorem oraz mieszaniną wodoru i tlenu.

   Przed obiadem uczniowie zatrzymali się przy oknie papieskim na ul. Franciszkańskiej 3 i zwiedzili Bazylikę św. Franciszka z Asyżu, gdzie mogli podziwiać sztukaterie i 5 witraży wykonanych według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Jest to zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dzisiaj Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce, które łączy wielowiekową tradycję i nowoczesność, kilkusetletnią historię i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski. Trasa turystyczna jest długa i wyczerpująca, ale warto podjąć ten trud i zobaczyć Kaplicę św. Kingi wyrzeźbioną przez górników w soli. Pomimo chłodu i zmęczenia wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Zapraszamy do galerii