• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

 

   Tradycją naszej szkoły stał się udział w akcji Lubelska # Komórkomania. Celem akcji jest umożliwienie rejestracji potencjalnym dawcom komórek macierzystych czyli dorosłym uczniom, rodzicom i mieszkańcom naszego miasta i okolic. Dla części chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego” i pełne wyzdrowienie. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi. W naszej szkole akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych odbędzie się 6 października 2017 r. w sali 22 od godz. 8.00 do 15. 00

 

Rejestracja polega na:

 

  1. Wypełnieniu formularza (pomagają wolontariusze)

  2. Pobraniu za pomocą specjalnych pałeczek wymazu z błony śluzowej z  wewnętrznej strony policzka.

Kto może zostać potencjalnym dawcą?

Jakie kryteria musi spełniać osoba, która chce się zarejestrować?

  • Świadoma Decyzja

Pierwszym kryterium jest podjęcie świadomej decyzji dotyczącej rejestracji jako potencjalny dawca szpiku. Ta decyzja może mieć niezwykle duży wpływ na życie pacjenta.

  • Zgoda na pobranie obiema metodami (materiału do przeszczepienia)

Osoba, która chce się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku, wyraża zgodę na obie metody pobierania materiału do przeszczepienia (komórek macierzystych i szpiku ).Wybranie metody pobrania jest zależne od lekarza kwalifikującego pacjenta do przeszczepienia.

  • Wiek: 18 - 55 lat

To kryterium jest bardzo łatwo sprawdzić ☺. Jako potencjalni dawcy szpiku mogą zarejestrować się osoby, które ukończyły 18 lat i jednocześnie, które nie skończyły jeszcze 55 lat w dniu rejestracji.

  • Waga min. 50 kg i brak większej nadwagi

  • Ogólnie dobry stan zdrowia

Choroby, które są „przejściowe” jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli itp. nie wykluczają możliwości rejestracji. Jeżeli ktoś zainteresowany rejestracją cierpi na jakąś chorobę przewlekłą i nie jest pewien, czy może się zarejestrować, powinien porozmawiać z pracownikiem fundacji lub wolontariuszem ze szkoły.

 

Jako potencjalny dawca szpiku rejestrujemy się tylko raz na całe życie.

 

Poniżej przedstawiamy link do spotu reklamującego akcję:

spot_reklamowy