• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    Tym razem świętowanie Dnia Edukacji Narodowej miało szczególny charakter, gdyż to nasza szkoła stała się organizatorem obchodów tej uroczystości. W piątek 13 października 2017 roku społeczność szkolna i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej akademii, by wspólnie po raz kolejny uczestniczyć w dochowaniu wierności tradycjom narodowym.

   Rozpoczęliśmy o godz.11.00 - uroczystość otworzył dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego pan Leszek Bober. W swoim przemówieniu nawiązał zarówno do chlubnych tradycji tego święta, jak też roli naszej szkoły w rozwoju edukacji w lokalnej społeczności, zaznaczając prestiż szkoły, wynikający nie tylko z jej 100-letniej tradycji, ale też świetnych wyników na maturze uczniów Bartosza. Serdeczne życzenie złożył wszystkim przybyłym na uroczystość Wicestarosta Tomaszowski pan Jerzy Wereszczak, który wskazał na wyjątkową rolę Dnia Edukacji Narodowej w kontekście historii naszego kraju. Podkreślił rolę szkoły w kształtowaniu młodego pokolenia, odniósł się tez do specyfiki zawodu nauczyciela. Do występującym w roli gospodarza Panu Staroście głos zabrali nasi goście. Jako pierwszy wystąpił pan Marian Jaworski przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego. Szczególną uwagę zwrócił w swoich słowach na misję, jaką muszą pełnić wśród uczniów nauczyciele kształtujący ich charaktery, wpływający często na przyszłość młodych ludzi, nauczycielom i uczniom życzył sukcesów w pracy. Ważnym gościem tej uroczystości była absolwentka Bartosza, pani Barbara Krawczyk, Starszy Wizytator, przedstawiciel Lubelskiego Kuratora Oświaty. Pani Wizytator z sentymentem wspomniała lata swojej nauki w szkole, wskazała na znaczenie szkoły w życiu uczniów, jej rolę w środowisku lokalnym. Głos zabrał też ks. Grzegorz Chabros, Dziekan Dekanatu Tomaszów Południe. Z sympatią mówił o zawodzie nauczyciela, potrzebie zaangażowania w pracę, ale też roli satysfakcji, jaką dają sukcesy w pracy z młodzieżą. Wśród gości przybyłych na obchody Powiatowego Dnia Edukacji znaleźli się też pan Stanisław Cisło-Sekretarz Powiatu, pani Barbara Pakosik – Skrabnik Powiatu, pan Andrzej Walczak – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, pani Anna Pankiewicz – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, Ks. Jerzy Sopel - proboszcz parafii NSJ, przedstawiciele związków zawodowych, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego.

   Doniosłym punktem uroczystości było ślubowanie złożone przez najmłodszych uczniów Bartosza, którzy w tym roku dołączyli do społeczności szkolnej. Powaga tej chwili, słowa ślubowania i ich wydźwięk wprowadziły jeszcze bardziej uroczysty nastrój, który wzmagał się z każdą kolejną chwilą świętowania. Jako pełnoprawni członkowie rzeszy uczniowskiej, wraz z pozostałymi obserwowali następujący po tym akt wręczenia ich kolegom Stypendiów Starosty, którego dokonał pan Starosta Jerzy Wereszczak. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie kilku szkół naszego powiatu:

ZS Nr 1

Wiktoria Beńko – uczennica klasy II

Sylwia Biela - uczennica klasy II

Paulina Byra – uczennica klasy III

Wiktoria Pasieczna - uczennica klasy II

Daria Rejman – uczennica klasy II

Adrian Wolańczyk – uczeń klasy II

ZS Nr 2

Magda Czapla – uczennica klasy II

Magda Dziuba – uczennica klasy III

Kinga Gierczuk – uczennica klasy III

Kornelia Ligęza – uczennica klasy II

Magda Natyna – uczennica klasy III

Natalia Niemczuk - uczennica klasy II

Monika Piwko – uczennica klasy II

ZS Nr 3

Dominik Krawczyk – uczeń klasy III technikum

Dagnara Kurniewicz – uczennica klasy II

Paulina Mróz – uczennica klasy IV

Michał Stadnicki uczeń klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej

Jacek Wójtowicz- uczeń klasy III

   W programie uroczystości nie zabrakło miejsca na inne wyróżnienia, wśród nich uroczyste ślubowanie i wręczenie aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego. W gronie awansowanych nauczycieli znalazły się :

Pani Amelia Barcicka-Słotwińska - psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tomaszowie Lubelskim

Pani Magdalena Gajewska Oseła – psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tomaszowie Lubelskim

Pani Anna Hawryluk – nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Nr 4 w Tomaszowie Lubelskim

Pani Elżbieta Joniec - nauczyciel historii Zespołu Szkół Nr 4
w Tomaszowie Lubelskim

Aneta Pawłowska – nauczyciel geografii Zespołu Szkół Nr 5
w Tyszowcach

Dopełniono ceremonii ślubowania. Jego tekst odczytał nauczyciel dyplomowany Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim- Roman Soniak. Po powtórzeniu słowa „Ślubuję”, każda z awansowanych osób podpisywała akt mianowania. Akty mianowania wręczyli pan Jerzy Wereszczak – starosta Tomaszowski i pan Stanisław Cisło – Sekretarz Powiatu. Tradycją tego święta jest wyróżnianie nauczycieli Nagrodą Starosty, tak też stało się w tym roku. Starosta Tomaszowski za szczególne zasługi, wkład w edukację młodzieży przyznał nagrody nauczycielom szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.Wśród nich znaleźli się:

z ZS Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim:

Leszek Bober, Beata Grela

z ZS Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim:

Waldemar Typek, Bogumiła Zdzioch

z ZS Nr 3 w Tomaszowie Lubelskim:

Grażyna Senetra, Monika Bednarz, Jadwiga Szmoniewska, Anna Byczuk,

z ZS Nr 4 w Tomaszowie Lubelskim:

Janusz Joniec, Alicja Jasińska, Andrzej Bulicz, Leszek Wiśniewski

z ZS Nr 5 w Tyszowcach:

Justyna Skowyra

ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lub.:

Roman Kania, Lilla Walczak, Małgorzata Leńczuk

z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tomaszowie Lub.:

Irena Nowak

   Swoich nauczycieli nagrodził też dyrektor ZS Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim pan Leszek Bober. Tak więc Nagrody Dyrektora otrzymali :

N a u c z y c i e l e : Jadwiga Błahuta, Ks. Andrzej Chilewicz, Maria Gęborys, Izabela Gwiazdowska, Anna Lal Agnieszka Łasocha-Halusiak , Roman Soniak, Leszek Pienkos, Katarzyna Ważna, Dorota Wujec

A d m i n i s t r a c j a i o b s ł u g a : Halina Sochan, Anna Greszta, Marek Gromek, Lucyna Anioł.

   Na dorobek szkoły pracowały pokolenia nauczycieli i wychowawców. Społeczność szkolna Bartosza stale zachowuje pamięć o ich pracy, ich wkładzie w budowanie tradycji i historii szkoły, z szacunkiem odnosi się do efektów ich pracy – wychowania wielu znanych osobistości, inspirowania wielu, często znanych dziś w Polsce i świecie absolwentów. W dniu refleksji nad szkołą i jej rolą złożono serdeczne podziękowania na ręce obecnych na uroczystości Bartosza nauczycieli, którzy pracowali w Bartoszu przed laty. Symbolem ciągłości tradycji, połączenia pracy i wysiłków obecnych i byłych nauczycieli stały się drobne upominki- wspólne zdjęcia z obchodów 100-lecia szkoły sugestywnie łączące przeszłość i teraźniejszość. Dopełnieniem całości stała się część artystyczna, łącząca słowo mówione i muzykę, wypełniona tekstami nawiązującymi do wartości wpajanych uczniom przez ich mentorów- nauczycieli przygotowujących nas do życia.

   Po oficjalnych uroczystościach odbyło się spotkanie przybyłych gości, byłych i obecnych nauczycieli w Auli im. Dyrektora Józefa Rybickiego. Ten miły akcent zamykający uroczystości był okazją do rozmów i wspomnień zaproszonych gości oraz nauczycieli kilku pokoleń.

Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości.