W dniach od 22 do 28 października br. młodzież naszej szkoły w ramach wymiany polsko-niemieckiej była z wizytą w szkole partnerskiej we Freudenstadt. Tam biorąc udział w zajęciach lekcyjnych i projektach wraz z młodzieżą niemiecką mieli możliwość wykazać się swoją wiedzą oraz znajomością języków obcych. Z naszą młodzieżą i opiekunami spotkał się Starosta Powiatu Freudenstadt dr Klaus Michael Rückert, który w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienia związane z funkcjonowaniem powiatu. W celu poznania miasta i okolicy uczniowie wybrali się na pieszą wędrówkę po mieście i na platformę widokową, gdzie podziwiali jezioro Ellbachsee oraz panoramę Schwarzwaldu. Kolejnego dnia grupa wybrała się do miasteczka Europa-Park w miejscowości Rust i do Riquewihr we Francji, uroczego, średniowiecznego miasteczka otoczonego winnicami. W mieście Stuttgart uczniowie zwiedzili muzeum Dailmera oraz narodową galerię sztuki. Ostatni dzień pobytu w Niemczech to zwiedzanie z przewodnikami Baden-Baden, uzdrowiskowego i rozrywkowego miasta z ekskluzywnym centrum handlowym. Wracając Górną Drogą Szwarcwaldzką do Freudenstadt zatrzymali się przy Mummelsee, polodowcowym jeziorku znajdującym się na wysokości około 1036 m. Pożegnalna kolacja zakończyła pobyt w zaprzyjaźnionej szkole. Wracając z Niemiec, uczniowie zwiedzili Zamek Praski, Archikatedrę Św. Wita, Wacława i Wojciecha z najstarszą częścią miasta Małą Straną, kiedyś samodzielnym miasteczkiem położonym pod zamkiem praskim. Następnie przeszli mostem Karola do Starego i Nowego Miasta na plac Św. Wojciecha.

Wyjazd ten jest dla naszych uczniów okazja do nawiązania przyjacielskich stosunków z ich rówieśnikami z Niemiec, do poznania Europy oraz kształtowania poczucia tożsamości europejskiej.

Wizyta w szkole partnerskiej we Freudenstadt była współfinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży