• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

           

            4 marca 2014 r. uczniowie klasy I a  z Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Centrum Nauki Kopernik, aby przeprowadzić indywidualne doświadczenia z fizyki.

            Najszybciej i najchętniej przyswajaliśmy wiedzę w sytuacjach bezpośredniego kontaktu                    z eksponatami, kiedy wszystko mogliśmy sprawdzić własnymi zmysłami za pomocą dotyku, wzroku lub słuchu

W ośrodku naukowym zwiedziliśmy wystawy stałe. „Korzenie cywilizacji” to ekspozycja, dzięki której prześledziliśmy losy ludności od wynalezienia koła po dzisiejszy Internet. Z kolei projekt „Bzzz!” prezentuje świat oczami węża, co pogłębiło naszą wiedzę także z biologii. Wystawa zatytułowana „RE:generacja” poświęcona została związkom wiedzy i emocji, dzięki niej dowiedzieliśmy się, co dzieje się w naszej głowie, gdy kochamy, smucimy się, podejmujemy decyzje,  kłamiemy lub przeżywamy strach. W role eksponatów wcieliliśmy się podczas ćwiczeń w ramach projektu „Człowiek i środowisko-obserwacji poddane były nasze ciała, ich sprawność, ograniczenia                i możliwości. Kolejna wystawa-„Strefa światła” (pogrążona w mroku galeria) daje okazję do poznania własności światła i doświadczania różnego rodzaju iluzji optycznych, zaś „Świat w ruchu”-pozwala poznać zjawisko ruchu w skali makro i mikro. Poznaliśmy też budowę materii i technikę wykorzystywaną w badaniach cząstek elementarnych oraz sprawdziliśmy, co eksperymenty przeprowadzone w CERN mają wspólnego z Internetem, systemem GPS i diagnostyką medyczną.

            W Teatrze Wysokich Napięć przyjrzeliśmy się z bliska elektryczności, obserwując błyskawice wytwarzane przez transformator Tesli. Przetrwaliśmy ten niecodzienny spektakl w klatce Faradaya- metalowym ekranie, który uchronił nas przed wyładowaniami. Przy generatorze Van de Graffa przeżyliśmy świetną zabawę, gdy „włosy stawały nam dęba”, a w kulach i rurach plazmowych odkrywaliśmy czwarty stan skupienia.

            W Teatrze Robotycznym obejrzeliśmy spektakl pt. „Tajemnica pustej szafy, czyli duchy                       z czwartego wymiaru”, w którym grali cybernetyczni aktorzy-zaawansowane technologicznie człekokształtne roboty, poruszające się po specjalnie skonstruowanej scenie przy pomocy sprężonego powietrza. Roboty chodziły, kiwały głowami, gestykulowały, a dzięki „oczom” z LCD wyrażały uczucia i emocje-zupełnie jak ludzie.

            Po ciekawych eksperymentach z fizyki przeszliśmy do Planetarium na fascynujący pokaz                    o kosmosie oraz obejrzeliśmy film „Wyprawa spod ciemnej gwiazdy”.

            Edukując się w CNK przekonaliśmy się, jak wiele praw fizyki jest wykorzystywanych w życiu codziennym. Zrozumieliśmy, iż poprzez naukę poszerzamy nasze horyzonty. Wiemy już, jaki jest wpływ fizyki na rozwój naszej cywilizacji.

 

                                                                                                             Uczniowie klasy I a

 

 Zapraszamy do galerii