28 lutego 2018r. odbyło się spotkanie zorganizowane przez Zespół Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim we współpracy z doradcami metodycznymi języka polskiego oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Pedagodzy z Instytutu Teatralnego- pani Joanna Zawadzka i pani Agnieszka Szymańska, poprowadziły spotkanie dla nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych powiatu tomaszowskiego na temat "Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole?".

Celem pierwszej części spotkania była prezentacja portalu pod nazwą "Teatroteka Szkolna", gdzie zebrano inspiracje i pomysły edukacyjne pogrupowane według poziomów nauczania, metod i tematów. Materiały dostępne na portalu, stanowią uzupełnienie podstawy programowej szkół o zagadnienia związane z teorią i praktyką teatralną; przeznaczone są również do wykorzystywania podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.

Drugą część spotkania wypełniły warsztaty narzędziowe, których celem było poznanie metod edukacyjno-teatralnych oraz narzędzi umieszczonych na portalu "Teatroteka Szkolna". Poprzez zajęcia aktywizujące edukatorki zachęciły nauczycieli do wykorzystywania języka teatru w praktyce szkolnej i poszukiwań nowych form pracy z uczniami. Doskonały klimat stworzony przez pedagogów teatru, atrakcyjne zadania oraz działania zespołowe pozwoliły uczestnikom na wymianę doświadczeń, refleksji oraz budowanie teatralnych przestrzeni.

W finale warsztatów powstały etiudy inspirowane bohaterami literackimi. Stanowiły one pretekst do zastanowienia się i dyskusji na temat metod pracy nauczycieli i wykorzystania narzędzi teatralnych jako wspomagających i uatrakcyjniających proces edukacyjny.

Jolanta Wojciechowska