15 maja 2019 r. uczniowie klasy II c uczestniczyli w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkil” organizowanej w ramach Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu we współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lubelskim z Muzeum i Miejscem Pamięci w Bełżcu.

Młodzież wysłuchała wykładu pani Ewy Koper – pracownika merytorycznego muzeum, która opowiadała o okolicznościach powstania w getcie warszawskim. Później rozpoczęła się praca w grupach i tworzenie własnych, papierowych żonkili, mających symboliczne znaczenie.

Warsztaty zakończyły się złożeniem kwiatów i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym tomaszowskich Żydów.

Kolejną okazją do odwiedzenia biblioteki stał się wykład poprowadzony przez panią Dorotę Niedzielę, nauczyciela akademickiego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na temat prawa autorskiego i portalów społecznościowych. Młodzież została ostrzeżona przed pobieraniem filmów z nielegalnych źródeł, a także przed popełnianiem błędów związanych z lekceważeniem znajomości regulaminów przy zakładaniu różnych kont.

Magdalena Okoń