• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

   Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego, niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi. Fundacja DKMS od kilku lat współpracuje ze szkołami i instytucjami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa. Inicjatywa ma na celu zwiększenie szans pacjentów oczekujących na przeszczep komórek macierzystych lub szpiku na znalezienie bliźniaka genetycznego.

   Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 23 października 2019 r.

Godzina: 8:00 – 15:00

Miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim

Adres: Tomaszów Lubelski ul. Wyspiańskiego 8

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że genotyp dawcy zgadza się z genotypem chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą zarejestrować się, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Kilka faktów związanych z inicjatywą

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Spośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25% pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, aby bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Dorota Stawarska