W roku szkolnym 2019/2020 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim został zorganizowany i przeprowadzony konkurs fotograficzny pod hasłem „Zwierzęta i literatura w obiektywie aparatu” skierowany do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich powiatu tomaszowskiego.

Już po raz piąty został objęty patronatem przez Starostę Tomaszowskiego pana Henryka Karwana.

W tegorocznej, siódmej edycji, udział wzięło 6 uczniów z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Sabaudii, Szkoła Podstawowa nr 1 w Tomaszowie Lubelskim i I Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Lubelskim.

Dnia 16 czerwca 2020 roku odbyło się posiedzenie jury w składzie: Maria Gęborys, Marzanna Mucha, Katarzyna Soluch i Dorota Wujec, które dokonało oglądu i analizy 23 prac fotograficznych (czterech w postaci wydruków fotograficznych, pozostałych w wersji elektronicznej). Przedmiotem oceny poszczególnych fotografii była zgodność z tematyką konkursu, sugestywność i oryginalność w podejściu do tematu, wyobraźnia artystyczna oraz technika wykonania.

Ze względu na małą liczbę uczestników konkursu oraz wyrównany poziom prac jury podjęło decyzję o przyznaniu wszystkim uczestnikom miejsc finałowych, przydzielając je następująco:

I miejsce ex aequoAleksandra Żurawska (seria 10 ujęć dwóch piesków wśród książek), klasa VI SP nr 1 w Tomaszowie Lub. i Julia Dmitroca (3 ujęcia kota nad książką), klasa Ibp I LO w Tomaszowie Lub.

II miejsce ex aequoJoanna Dziuba (3 ujęcia psiaka nad książką i na tle książek), klasa VI SP nr 1 w Tomaszowie Lub. i Wiktor Kardasz (2 plenerowe ujęcia zwierząt słuchających czytania), klasa VII SP w Sabaudii i Julia Sagan (3 plenerowe ujęcia psa nad książką), klasa 1ap I LO w Tomaszowie Lub.

III miejsce ex aequoJoanna Niedźwiedź (3 ujęcia świnki morskiej nad książką), klasa VIIc SP nr 1 w Tomaszowie Lub. i Paweł Kardasz (2 ujęcia patyczaków „zainteresowanych” książką), klasa VI SP w Sabaudii i Kinga Kapuśniak (4 ujęcia pieska wśród książek), klasa 1bg I LO w Tomaszowie Lub.

Ze względu na stan epidemii wystawa pokonkursowa i uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w następnym roku szkolnym, prawdopodobnie we wrześniu. Uczestników konkursu powiadomimy o dokładnym terminie.

Nagrody dla laureatów ufundował Starosta Tomaszowski Henryk Karwan oraz biblioteka I LO. Panu Staroście składamy serdeczne podziękowania za patronat i wsparcie finansowe naszego konkursu.