Powiat tomaszowski uczcił w tym roku w szczególny sposób heroizm polskich żołnierzy, którego niezwykłym symbolem po dziś dzień jest Cud nad Wisłą. W uroczystych obchodach tego radosnego święta wzięli też udział uczniowie naszej szkoły, a sam budynek Bartosza także wpisał się w harmonogram tego projektu.

Ważnym momentem programu była uroczysta Msza św. w Sanktuarium Maryjnym w Tomaszowie Lubelskim. Modlitwę poprzedził program artystyczny, którego scenariusz przygotowała pani Beata Grela, wicedyrektor i nauczyciel języka polskiego z Bartosza. Wśród wykonawców znalazły się też Magdalena Okoń i Ewelina Przednowek, tegoroczne absolwentki Bartosza oraz Ewa Mazur, uczennica kl. II c wspierane przez uczniowiów tomaszowskich szkół. Muzyczną oprawę programu przygotowała Magdalena Mazur, nauczyciel j. angielskiego z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim.

Po wspólnej modlitwie wydarzenie uczczono przemarszem szwadronu kawalerii ulicami miasta, w którym brali udział Związek Piłsudczyków RP/Oddział w Tomaszowie Lubelskim oraz Tomaszowski Szwadron im.1-go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza. Dalsze uroczystości odbyły się na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Ojcom Niepodległości, zaś na 12-metrowym Maszcie Pamięci została podniesiona flaga państwowa. Wydarzeniom tym towarzyszyły także apel pamięci oraz prezentacja stoisk regionalnych KGW. Na Powiatowe Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej licznie przybyli goście m.in: Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP, Henryk Karwan Starosta Tomaszowski, Jarosław Korzeń Wicestarosta, ks. Prałat Czesław Grzyb, ks. Jerzy Sopel, ks. Grzegorz Chabros, ks. Grzegorz Świtalski, Stanisław Grześko Starosta Zamojski, Krzysztof Gałaszkiewicz - dyrektor Lubelskiego OR ARiMR, Monika Żur - dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu, Maria Gmyz - zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Dariusz Czop Sekretarz Powiatu, Katarzyna Gucz - urzędujacy Członek Zarządu Powiatu, Teresa Semczyszyn Wiceprzewodnicząca RP, Wojciech Żukowski Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu, przedstawiciele i kierownicy jednostek organizacyjnych miasta i powiatu oraz służb mundurowych, delegacje sztandarowe oraz mieszkańcy miasta i powiatu tomaszowskiego.

Drugi dzień Powiatowych Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Tomaszowie Lubelskim odbył się na boisku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Wszystkich zgromadzonych powitali Henryk Karwan- Starosta Tomaszowski oraz Jarosław Korzeń Wicestarosta. Uczestnicy Pikniku Kawaleryjskiego mieli okazję obejrzeć jedną z potyczek polsko- bolszewickich w wykonaniu: Tomaszowskiego Szwadronu im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sandomierza, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Tomaszowa Lubelskiego oraz Stowarzyszenia “Moje Nowosiółki” z Nowosiółek. Cała rekonstrukcja była barwnie relacjonowana przez płk. Stanisława Kopra oraz przedstawiciela Ułanów Jazłowieckich.

Na zakończenie pokazu rekonstruktorzy przedstawili fragment musztry kawaleryjskiej, zaprezentowali swoje barwy oraz tzw. szyk czwórkowy i zwarty.