Nasza szkoła już po raz drugi przystąpiła do programu stypendialnego ,,Lider wiedzy i ochrony środowiska'', adresowanego do uczniów i nauczycieli liceów ogólnokształcących i techników z województwa lubelskiego. Organizatorami Programu są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Po sukcesie Jakuba Banasia w I edycji programu, o tytuł „Lidera wiedzy i ochrony środowiska WFOŚiGW w Lublinie” oraz nagrodę w postaci stypendium ubiegał się Piotr Berbecki. Opiekę merytoryczną oraz koordynacją działań ucznia zajmuje się nauczyciel biologii pani Dorota Stawarska.

W ramach projektu Piotrek przygotował całą paletę działań związanych z lokalną ochroną przyrody i tym samym spełnił formalne i merytoryczne wymagania określone w Regulaminie Programu i uzyskał tytuł „Lidera wiedzy i ochrony środowiska WFOŚiGW w Lublinie” oraz nagrodę. Realizując projekt, uczeń prowadził obserwacje fenologiczne wybranych gatunków roślin oraz obserwacje warunków atmosferycznych w naszym regionie. Prowadzone przez dłuższy czas obserwacje meteorologiczne mogą być przydatne do wyjaśnienia zależności między zjawiskami atmosferycznymi oraz wpływu pogody na otaczający świat. Sporządził także rejestr pisemny i fotograficzny lokalnych form ochrony przyrody takich jak rezerwaty przyrody oraz użytki ekologiczne. Zachęcił uczniów do włączenia się w projekt i podjęcia działań w kierunku czynnej ochrony środowiska. Uczniowie szkoły bardzo chętnie przystąpili do realizacji pomysłu, czego efektem było zorganizowanie szkolnej akcji sprzątania świata. Uczeń był koordynatorem akcji, zaplanował całe wydarzenie, zadbał o odpowiednie poinformowanie kolegów, dzięki czemu akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co udokumentował fotorelacją. Wykonał również budki lęgowe dla ptaków ( jerzyków i kawek) i zainstalował 10 budek na terenie szkoły, z czego sporządził dokumentację fotograficzną. Przygotował miniogródek z roślinami miododajnymi dla pszczół. Zebrał materiały o roli i znaczeniu pszczół oraz o problemach smogu i sposobach walki z tym zjawiskiem, po czym wykonał projekt graficzny ulotek. Następnie w czasie spotkania członków Klubu Seniora przekazał ulotki zainteresowanym osobom oraz młodzieży o okolicy szkoły. Przygotował opracowanie dotyczące „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Tomaszowskiego” oraz projekt autorskiej ścieżki przyrodniczej.

Piotrek sprostał wyzwaniu odnajdując sens, przyjemność i pasję w działaniu. Swoją proekologiczną postawą przyczynił się do promocji naszej szkoły i miasta w środowisku lokalnym, a także zainspirował młodzież do podejmowania własnych przedsięwzięć naukowych i rozwijania kreatywności. Gratulujemy zaszczytnego wyróżnienia w postaci stypendium i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania pasji i poszerzania wiedzy na dalszych etapach edukacji.