W październiku 2020 r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Historycznego „Wolna-Niepodległa”, którego celem jest m.in. upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsze miejsce w powiecie zajęła Roksana Lipian, uczennica klasy II cp (humanistycznej), autorka eseju pt. Różne drogi Polski do odzyskania niepodległości. Jest to już drugie jej zwycięstwo w tym konkursie, który w ubiegłym roku miał formę testu i odbywał się dwuetapowo: eliminacje szkolne i finał powiatowy. Nauczycielem historii Roksany jest Tomasz Mikszyc.

Organizatorem konkursu obejmującego Zamojszczyznę (4 powiaty ziemskie i miasto Zamość) jest Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński, współorganizatorami: Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, IPN Oddział w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu.