• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    21 września 2022 r. o świcie uczniowie klas 4b, 3b i 2b wraz z opiekunami Jolantą Pasierb, Anną Branach i Urszulą Cybulską wyruszyli na trzydniową wyprawę na Węgry. Program wycieczki był bardzo napięty, obejmował on popularne miejsca w Budapeszcie oraz miejscowościach na Zakolu Dunaju związanych z historią Węgier.

   Przyjechaliśmy do Budapesztu we wczesnych godzinach popołudniowych i zatrzymaliśmy się na Placu Bohaterów; jednym z największych i najważniejszych placów w stolicy Węgier. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia. Na środku wznosi się 36-metrowa kolumna Archanioła Gabriela, który według legendy miał ukazać się królowi Stefanowi i nakazał przyjęcie korony. Kolumnę otacza półkolista kolumnada, podzielona na dwie części. Przedstawia ona ważne postacie z węgierskiej historii.

   Po wizycie na Placu Bohaterów wyruszyliśmy na spacer po Parku Miejskim, gdzie znajduje się Zamek Vajdahunyad. Obiekt stanowi połączone kopie stylizowanych budynków historycznych, które są mieszaniną gotyku, renesansu i baroku. Swą nazwę wziął od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie, obecnie na terenie Rumunii.

   Ważnym punktem programu był długi spacer wzdłuż brzegu Dunaju w Peszcie, który rozpoczęliśmy przed budynkiem parlamentu. Budynek postawiono w II połowie XIX w. i jego neogotycka fasada skierowana w stronę Dunaju jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Budapeszcie. Bez wątpienia jest najbardziej charakterystycznym i imponującym budynkiem na Węgrzech, jego fasada stała się słynną wizytówką Węgier. Spacer po Peszcie zakończyliśmy wizytą w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Bazylika przy placu św. Stefana w Peszcie jest największym kościołem stolicy Węgier. Może pomieścić do 8500 wiernych. Zwiedziliśmy również Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski w Budapeszcie, Kościół Macieja oraz Basztę Rybacką, które znajdują się po przeciwnej stronie Budynku Parlamentu po drugiej stronie Dunaju. To miejsce, które jest pełne turystów i można tu podziwiać przepiękne widoki na Dunaj i Peszt z budynkiem parlamentu.

   Następnego dnia, 22 września wyruszyliśmy do Wyszehradu, historycznego miasta oddalonego o 35 km na północ od Budapesztu, w Zakolu Dunaju. Zakole Dunaju to przełomowy odcinek, leżący na Węgrzech, na północ od Budapesztu. Zaczyna się w mieście Ostrzyhom, kończy w Szentendre. Oba miasta to urokliwe miejsca pełne klimatycznych okolic takich jak Bazylika Ostrzyhomska. Miały tu miejsce chrzest i koronacja św. Stefana, a także narodziny św. Kingi. Wspaniała pogoda tego dnia sprawiła, że podziwianie widoków ze wzgórz otaczających rzekę było dodatkowym atutem tej wyprawy. Nasza grupa zrobiła sobie grupowe zdjęcie przed Statuą koronacji św. Stefana w Ostrzyhomiu, pomnikiem upamiętniającym doniosłe wydarzenie w historii Węgier.

   Szentendre to miasteczko urokliwych uliczek, marcepana o bardzo bogatej historii. Nazwa miejscowości pochodzi od kościoła św. Andrzeja, który jako pierwszy stanął w najwyższym punkcie osady. Wieczór był pełen doznań, ponieważ tego dnia wybraliśmy się na rejs statkiem po rzece Dunaj, która płynie centralnie przez Budapeszt, dzieląc go na Budę i Peszt. Podziwialiśmy iluminacje w mieście, które wieczorem jest tętniącą życiem metropolią.

   Trzeciego dnia robiliśmy zakupy na lokalnym targu, kupując tradycyjne wyroby pamiątkowe, smakołyki: salami, marcepany, pasty paprykowe. Wróciliśmy tuż przed północą zmęczeni ale pełni niezapomnianych wrażeń, z głowami pełnymi przemyśleń o języku węgierskim, który jest językiem należącym do grupy ugrofińskich, historii kraju i kuchni pełnej przypraw, głównie ostrej papryki, ulubionego warzywa

Zapraszamy do galerii