• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

  

 

   Tradycją naszej szkoły stał się udział w akcji Lubelska # Komórkomania. Celem akcji jest umożliwienie rejestracji potencjalnym dawcom komórek macierzystych czyli dorosłym uczniom, rodzicom i mieszkańcom naszego miasta i okolic. Dla części chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego” i pełne wyzdrowienie. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi. Stąd organizacja takiej akcji w szkole

 

W naszej szkole akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych odbędzie się 25 października 2018r. w Sali 22 od godz. 8.00 do 15. 00

Rejestracja polega na:

1. Wypełnieniu formularza (pomagają wolontariusze)

2. za pomocą specjalnych pałeczek pobraniu wymazu z błony śluzowej z  wewnętrznej strony policzka.

Kto może zostać potencjalnym dawcą?

Jakie kryteria musi spełniać osoba, która chce się zarejestrować?

  • Świadoma Decyzja

Pierwszym kryterium jest podjęcie świadomej decyzji dotyczącej rejestracji, jako potencjalny dawca szpiku. Ta decyzja może mieć niezwykle duży rzeczywisty wpływ na życie pacjenta.

  • Zgoda na pobranie obiema metodami (materiału do przeszczepienia)

Osoba, która chce się zarejestrować, jako potencjalny dawca szpiku, wyraża zgodę na obie metody pobierania materiału do przeszczepienia (komórek macierzystych i szpiku .Wybranie metody pobrania jest zależne od lekarza kwalifikującego pacjenta do przeszczepienia.

  • Wiek: 18 - 55 lat

To kryterium jest bardzo łatwo sprawdzić ☺. Jako potencjalni dawcy szpiku mogą zarejestrować się osoby, które ukończyły 18 r.ż. i jednocześnie, które nie skończyły jeszcze 55 lat, w dniu rejestracji.

  • waga min. 50 kg i bez większej nadwagi
  • Ogólnie dobry stan zdrowia

Choroby, które są „przejściowe” jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli itp. nie wykluczają możliwości rejestracji. Jeżeli ktoś zainteresowany rejestracją cierpi na jakaś chorobę przewlekłą i nie jest pewien czy może się zarejestrować, najlepiej będzie jak porozmawia z pracownikiem Fundacji lub wolontariuszem ze szkoły.

  • Osoba, która wcześniej nie rejestrowała się jako dawca

Jako potencjalny dawca szpiku rejestrujemy się tylko raz na całe życie.

    W piątek 12 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

   Spotkanie społeczności szkolnej rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim, pan Leszek Bober, który powitał wszystkich zgromadzonych nauczycieli, uczniów i pracowników szkolnej administracji. Szczególnie ciepłe słowa skierował do zaproszonych na uroczystość gości – emerytowanych nauczycieli Bartosza, którzy przez wiele lat budowali wizerunek naszej szkoły. Życzenia z okazji tego święta złożyła wszystkim także przewodnicząca Rady Rodziców Kinga Łuczak. Kwiaty, które zostały wręczone przez reprezentantów społeczności uczniowskiej pani dyrektor Beacie Greli i panu dyrektorowi Leszkowi Boberowi były symbolem wdzięczności, szacunku i uznania dla pracy i zaangażowania wszystkich pedagogów Bartosza.

   Dla pierwszoklasistów był to również ważny dzień, ponieważ złożyli oni ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami naszej społeczności.

   Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pan dyrektor przyznał nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji nagrody za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze i organizacyjne. Nagrody Dyrektora otrzymali: Beata Grela, Urszula Cybulska, Maria Dziedzic, Dariusz Skroban, Dorota Stawarska, Zenon Steczkiewicz, Wiesław Wawryszczuk, Robert Wojciechowski i Joanna Zyza oraz Barbara Kopczacka, Halina Sochan, Władysław Bondyra, Anna Greszta, Wiesław Gromek i Krzysztof Kopeć.

   Wręczono również nagrody za udział w szkolnym konkursie o św. Janie Pawle II z okazji XVIII Dnia Papieskiego – I miejsce zdobyła Martyna Lipian (II b), II miejsce – Agata Kowalczuk (II b) i III miejsce – Dominika Momot (III a).

   Uroczystość uświetnił montaż słowno - muzyczny przygotowany przez szkolne grupy The One oraz Bartosz Band pt. „Dla Niepodległej”, podczas którego można było usłyszeć pieśni takie jak: „Miejcie nadzieję...”, „Czerwone maki” czy „Ułani”.

   Wszystkim pracownikom oświaty oraz uczniom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia!

Magdalena Okoń

    W naszej szkole po raz kolejny odbyła się impreza z okazji Dnia Języków Obcych, w tym roku przygotowana przez Agnieszkę Łasochę – Halusiak i Annę Lal oraz klasy II a, b, c i d.

   W zabawach brały udział klasy pierwsze, które mogły popisać się znajomością języka angielskiego i niemieckiego, a przy okazji dobrze się bawić. Pierwsza konkurencja polegała na odgadnięciu nazwy kraju przedstawionego na zdjęciu (mogły to być kraje niemieckojęzyczne lub Wielka Brytania). Następnie trzeba było rozpoznać niemieckie i angielskie przysłowia przedstawiane w formie scenek oraz poradzić sobie z łamańcami językowymi. Później pierwszoklasiści mieli za zadanie zapamiętać i przetłumaczyć jak najwięcej słówek w języku obcym. Piątą konkurencją okazało się ułożenie dialogu do scenki z wylosowanego filmu w danym języku – była to świetna okazja do wykazania się kreatywnością. Ostatnie konkurencje wymagały od uczestników wiedzy o krajach niemieckojęzycznych i znajomości niemieckich lub angielskich piosenek. Rozstrzygające było podanie 3 haseł w danym języku do wylosowanej kategorii.

   Zwycięską drużyną ponownie została klasa I b. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni ocenami z języków obcych. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Magdalena Okoń

Zapraszamy do galerii

    W ostatni piątek (05.10.2018 r.) zorganizowano otrzęsiny klas pierwszych. Każda z nich miała przyporządkowany kolor (I a – zielony, I b – fioletowy, I c – niebieski, I d – pomarańczowy i I e - różowy), co miało pomóc przy kolejnych zadaniach.

   Pierwszoklasiści mieli do przejścia siedem konkurencji. Na początku przedstawiciele klas losowali pytania dotyczące naszej szkoły. Musieli podać m. in. liczbę schodów w budynku, adres szkoły, nazwiska wychowawców klas pierwszych oraz liczbę wykładanych w szkole języków. Następnie ich zadaniem było rozpoznanie jedzenia za pomocą zmysłu smaku lub węchu. Później najmłodsi licealiści mieli za zadanie rozpoznanie tytułów piosenek, np. zespołu Happysad, Abba i Golec uOrkiestra. Kolejnymi zabawami były tzw. „krzesełka” i szukanie przedmiotów w szkole – dana osoba z klasy musiała znaleźć odpowiednią rzecz należącą do nauczyciela, np. męski zegarek, czarną bluzę dresową i granatową marynarkę. Szóste zadanie dotyczyło rozpoznawaniu miejsc na zdjęciach, a rozstrzygającą konkurencją było wypowiedzenie zdania: „Jestem uczniem klasy o profilu....” z piankami w ustach.

   Wszyscy spisali się rewelacyjnie, ale zwycięską klasą została I b. Serdecznie gratulujemy!

Magdalena Okoń

Zapraszamy do galerii