27 września mija 75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Za datę powstania Polskiego Państwa Podziemnego - konspiracyjnych struktur państwa polskiego, uznaje się 27 września 1939. W tym dniu utworzono tajną organizację wojskową Służba Zwycięstwu Polski, na czele której stanął gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. W listopadzie 1939 r. SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, z którego 14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa. Wszystkie te organizacje podlegały Rządowi Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. PPP nie opierało się jedynie na zbrojnym oporze wobec okupanta, lecz obejmowało wiele dziedzin - m.in. nauczanie, życie kulturalne i artystyczne, rynek książki i prasy. Drugiego tak działającego państwa podziemnego nie było w całej okupowanej w czasie II wojny światowej Europie.

27 września jako Dzień Polskiego Państwa Podziemnego ustanowił, przez aklamację, Sejm RP podczas posiedzenia 11 września 1998 r.