• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

   W dniach od 21 do 29 listopada 2015 r. roku Paweł Wojciechowski, uczeń klasy II a, uczestniczył w XX Spotkaniach Humanistycznych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, które zostały zorganizowane w Zakopanem i Krakowie przez Uniwersytet Jagiellońskii Polską Akademię Umiejętności. Tegorocznym, jubileuszowym spotkaniom, w których wzięły udział 32 osoby z całej Polski, towarzyszyło hasło Czytanie klasyki.

   Na niezwykle bogatą ofertę spotkań złożyły się  nie tylko treści znacznie wykraczające poza program liceum, ale także  atrakcyjne wycieczki do najbardziej uroczych zakątków polskich Tatr i grodu Kraka. Były one świetną okazją do poznania wartościowych ludzi oraz stanowiły inspirację do stawiania pytań związanych z reinterpretacją dzieł klasycznych.

   Doskonałą zachętą do samodzielnych poszukiwań stały się dla Pawła seminaria, wykładyi dyskusje prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Wrocławskiego z zakresu literatury, historii i historii sztuki oraz spotkania z dyrektorami teatrów: Andrzejem Dziukiem (Teatr Witkacego) i Krzysztofem Jasińskim (Teatr STU), poetą Adamem Zagajewskim oraz sekretarzami polskich noblistów: Czesława Miłosza (dr Agnieszka Kosińska) i Wisławy Szymborskiej (dr hab. Michał Rusinek).

   W ciągu dziewięciu dni Paweł miał również możliwość zwiedzania ekspozycji wielu zakopiańskich i krakowskich muzeów: Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Karola Szymanowskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Galerii Sztuki XX wieku, Cricoteki, Kamienicy Szołayskich, Galerii Sztuki Dawnej Polski XII - XVIII wieku w Pałacu bp. Erazma Ciołka, klasztoru dominikanów i mieszkania Czesława Miłosza. Nie mogło również zabraknąć koncertu oratoryjnego W tonacji Witkacego  w Filharmonii Krakowskiej. Organizatorzy przygotowali także bogatą ofertę teatralną w formie projekcji spektakli Teatru TV („Na przełęczy", „Sonata B", „Umarła klasa"), a przede wszystkim stworzyli stypendystom możliwość obcowania ze sztuką aktorską „na żywo" dzięki wizytom w Teatrze Witkacego w Zakopanem,  Teatrze Starym i Teatrze STU w Krakowie, gdzie obejrzeli znakomite inscenizacje „Hamleta" i „Nie-Boskiej komedii".