Do szkoły powrócili pełni energii, wypoczęci uczniowie BARTOSZA, by po raz kolejny sprostać postawionym przed nimi obowiązkom. Klasy trzecie rozpoczynają tym samym cykl przygotowań do egzaminu maturalnego, uczniowie klas drugich zmierzą się z rozszerzonymi programami nauczania, zaś pierwszoklasiści przekroczą próg między gimnazjum a liceum.

Dla nich wszystkich rok szkolny 2016/2017 rozpoczął się uroczyście 1 września 2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Na początku głos zabrał dyrektor szkoły pan Leszek Bober. Swoje wystąpienie rozpoczął od smutnej refleksji na temat kruchości życia- minutą ciszy uczciliśmy pamięć śp. dyrektora Janusza Frykowskiego, tragicznie zmarłego w ubiegłym roku szkolnym oraz pożegnaliśmy uczennicę naszej szkoły Agatę Chudy,  która zginęła podczas tegorocznych wakacji. Pan dyrektor powitał w społeczności BARTOSZA nowych uczniów, przypomniał o czekających wszystkich obowiązkach, życząc sukcesów w nauce. Zwrócił uwagę na zmieniające się w szybkim tempie oblicze szkoły- nowe wewnętrzne drogi dojazdowe, remonty sal, wymianę oświetlenia i mający rozpocząć się już niebawem remont elewacji szkoły. Za wsparcie podziękował Staroście Tomaszowskiemu panu Janowi Kowalczykowi, który gościł na uroczystości otwarcia nowego roku szkolnego. Pan Starosta  w swoim przemówieniu odniósł się do dobrych tradycji szkoły, wszystkim złożył życzenia sukcesów w pracy szkolnej.  Podczas uroczystości przedstawieni zostali też wychowawcy klas pierwszych :

·         I a - Anna Lal

·         I b - Dorota Stawarska

·         I c - Maria Gęborys

·         I d - Anna Branach

·         I e - Renata Koperwas

Ważnym momentem uroczystości było wyjście delegacji uczniów na Stary cmentarz i złożenie wiązanki kwiatów na grobie śp. Dyrektora Janusza Frykowskiego.

Część oficjalną jak zwykle uzupełnił krótki tym razem akcent artystyczny- w wykonaniu Moniki Nizio, uczennicy klasy III a, usłyszeliśmy piosenkę zespołu IRA Parę chwil.

Po uroczystości  w hali sportowej nastąpiły spotkania klasowe z wychowawcami. Uczniowie klas pierwszych zrobili pamiątkowe fotografie i odbyli pierwszą oficjalną wędrówkę   po szkole, już jako uczniowie BARTOSZA.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim nie tylko mnóstwa sukcesów, ale też wielu radosnych chwil spędzonym w miejscu, które się lubi, w otoczeniu ludzi, z którymi łączą, bądź połączą ich przyjaźnie na całe życie.