20 września uczniowie klasy 1b pod opieką Doroty Stawarskiej uczestniczyli w projekcie ,,Jak namnożyć DNA w próbówce" organizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Zajęcia odbyły się na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej i były prowadzone przez mgr inż. Sylwię Andrzejczuk.

Po przybyciu do laboratorium uczestnicy obejrzeli prezentację wprowadzającą w świat bakterii i DNA, a następnie mieli okazję zobaczyć różne rodzaje bakterii oraz dowiedzieć się, na czym polega reakcja PCR, która okazała się być znaną uczniom reakcją replikacji, przeprowadzoną w małej próbówce. Uczestnicy mogli też spróbować swoich sił i za pomocą sprzętu laboratoryjnego samodzielnie, zgodnie z instrukcjami, przeprowadzić taką reakcję, by zobaczyć, ile DNA udało się im namnożyć- wyniki okazały się być bardzo wysokie. Na koniec ćwiczeń uczniowie mogli rozpocząć elekroforezę żelową- umieścić przy pomocy pipety automatycznej kroplę mieszaniny w wąskich rynienkach w agarozowej płytce, która następnie została włączona, aby cząsteczki mogły zacząć wędrówkę. Zadanie to okazało się trudniejsze, niż początkowo się wydawało.

Projekt bardzo spodobał się uczniom i po jego zakończeniu nagrodzili panią Sylwię gromkimi brawami. Zmęczeni, ale zadowoleni, wrócili do Tomaszowa.

Anita Wybranowska 1b