O potrzebie znajomości języków obcych mówi się dziś wiele. Jest to jedna z podstawowych kompetencji współczesnego człowieka, obcującego w kulturą homogeniczną, tym samym spotykającego ludzi różnych narodowości, mówiących różnymi językami.

Aby zachęcić uczniów do pogłębiania znajomości języków obcych BARTOSZ każdego roku poza podstawową działalności dydaktyczną oferuje szereg projektów służących temu celowi. Wśród nich jest Europejski Dzień Języków Obcych.

W tym roku szkolnym na uwagę zasługuje przede wszystkim turniej międzyklasowy zorganizowany przez Annę Lal i Katarzynę Soluch. W sali 39 do rywalizacji stanęły trzyosobowe zespoły reprezentujące klasy I a, I e, II b i II c. Organizatorki przygotowały szereg ciekawych konkurencji, sprawdzających zarówno sprawność językową uczniów, jak też ich znajomość kultury krajów anglojęzycznych, niemieckojęzycznych i Rosji. Wśród zadań, jakimi zmierzyli się rywale były np. rozpoznawanie miejsc na wyświetlanych slajdach i łączenie ich z konkretnymi państwami, przypisywanie znanych osób, rzek, półwyspów lub pojęć do odpowiednich państw, tłumaczenie zdań na trzy języki (niemiecki, rosyjski i angielski) itp. Największą radość sprawiło jednak układanie dialogów w językach obcych do animacji losowo przypisywanych poszczególnym zespołom. W międzyczasie nastrój dobrej zabawy udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania- spontaniczne popisy wokalne (zwłaszcza piosenki rosyjskie i angielskie) uzupełniły starannie opracowany program. Nauka przez zabawę spełniła swoje zadanie.

Do organizacji tego dnia włączyli się też pozostali nauczyciele języków obcych. Konkurs językowy w klasach II a i II e przeprowadził Robert Sawicki, zaś Urszula Cybulska w klasach I e i III a przygotowała atrakcję w postaci quizu kulturowo - językowego. Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych przygotowali Leszek Bury dla klas I e, III b i II d oraz Waldemar Fugas dla II e i III b. Nie zabrakło zajęć z wykorzystaniem tablic multimedialnych – na takich właśnie pracowali uczniowie Katarzyny Ważnej (III e i III a - „Niemieckie i austriackie zespoły muzyczne”) i Agnieszki Łasochy-Halusiak (III d i III a - „Niemieckie zespoły muzyczne”). We czwartek odbył się zaś Konkurs wiedzy o Rosji, który przygotowała i przeprowadziła Elżbieta Pikuła.