Dzień Edukacji Narodowej zawsze był w BARTOSZU obchodzony w szczególny sposób, dlatego we czwartek - 13 października 2016 roku znów uczciliśmy go, przygotowując uroczystość szkolną. Szczególne znaczenie dla szkoły miała obecność wyjątkowych gości- w uroczystości wzięli udział byli nauczyciele BARTOSZA, często wieloletni pracownicy szkoły, z którymi pracowało wielu naszych nauczycieli (niektórzy z nich to wychowankowie lub uczniowie przybyłych na akademię gości).

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.30. Zainaugurowało ją wystąpienie dyrektora Pana Leszka Bobera, który przypomniał źródła święta, nawiązując do dokonań Komisji Edukacji Narodowej. W swoim przemówieniu podkreślił ważną rolę nauczycieli w procesie nauczania, ale też uwydatnił znaczenie uczniów, ich postawy i sukcesów jako źródła inspiracji i satysfakcji w pracy pedagogów. Pan dyrektor z okazji święta złożył serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Życzenia pomyślności w pracy, sukcesów i zadowolenia oraz wdzięczności za trud włożony w proces edukacyjny złożyli nauczycielom przedstawiciele samorządu szkolnego, składając na ręce dyrektorów wiązanki kwiatów.

Miłym akcentem było wystąpienie pani Ireny Ołtuszyk – wieloletniego nauczyciela matematyki i informatyki w naszej szkole, eksperta maturalnego, przewodniczącej komisji egzaminacyjnej z matematyki. Pani Profesor złożyła wszystkim serdeczne życzenia i na ręce dyrektora, Pana Leszka Bobera, przekazała szkole szczególny prezent- zestaw pomocy dydaktycznych (testy maturalne) własnego autorstwa.

Uroczystość stała się też okazją do świętowania ważnego zwycięstwa, jakie w zmaganiach konkursowych odnieśli nasi uczniowie. Kolejnym bowiem gościem obecnym na uroczystości była pani Anna Mamona- przedstawicielka firmy ADAMED, która złożyła na ręce dyrektorów pamiątkowy dyplom uznania i czek na kwotę 10 000 zł- nagrodę w konkursie 30 laboratoriów na 30-lecie ADAMEDU( film przygotowany przez ekipę uczniów BARTOSZA pod opieką Jolanty Pasierb).

W trakcie uroczystości nastąpiło ważne dla całej szkoły wydarzenie- uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami społeczności BARTOSZA. Zobowiązali się w nim nie tylko spełniać obowiązki uczniowskie, ale też dbać o dobre imię szkoły, poznawać jej tradycje, strzec honoru ucznia, kształtować w sobie pozytywne cechy, dbać o język ojczysty itp. Już teraz stali się częścią tradycji szkoły.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie Nagród Dyrektora. W tym roku otrzymali je : Maria Dziedzic, Andrzej Gdański, Zofia Gorgol, Beata Grela, Agnieszka Łasocha-Halusiak, Jolanta Pasierb, Halina Radzięciak, Robert Sawicki i Dorota Stawarska. Jak co roku swoje nagrody przyznał też Starosta Tomaszowski- Pan Jan Kowalczyk. Nagrodą tą zostali wyróżnieni dyrektor Leszek Bober i Krzysztof Wróbel.

W czasie akademii uhonorowano też uczniów biorących udział w Konkursie o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II: I miejsce – Aleksandra Kwiecień (I b), II miejsce Paulina Byra (II c), III miejsce Dominika Każmierczuk (I a). Uczniami opiekowali się Jadwiga Błahuta i ks. Andrzej Chilewicz.

Część oficjalną uzupełnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły: Łucji Pomorskiej, Oliwii Tyrki, Kingi Omelczuk, Aleksandry Koperwas, Bartłomieja Szykuły, Izabeli Putkowskiej, Malwiny Nowak, Joanny Konopki, Kamila Góry, Marcina Gontarza, Jakuba Bulicza, Michała Mazura i Dominika Cyca. Scenariusz części artystycznej łączył motyw szkoły i jej wpływu na świat wartości młodych ludzi. W słowa poezji płynnie wpisały się teksty piosenek m.in. Czesława Niemena i Seweryna Krajewskiego wykonanych przez szkolny zespół instrumentalny i wokalistki BARTOSZA. Występ przygotowali: Katarzyna Ważna, Beata Grela i Robert Sawicki.