W ramach akcji ,,Darmowy Listopad” zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostępne są bezpłatnie przez cały miesiąc 4 rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski w Warszawie. Uczniowie z klas 2b, 2a, 2c oraz 1d wraz z opiekunami Jolantą Pasierb, Anną Branach oraz Urszulą Cybulską wyruszyli dnia 18 listopada 2016 r. na jednodniową wycieczkę do stolicy. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z historią odbudowy zamku ze zniszczeń dokonanych w czasie II wojny światowej. Ponadto uczniowie mogli podziwiać wspaniałość komnat królewskich, w których znajdują się cenne eksponaty takie jak obrazy Maciarello Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, malarstwo pejzażowe. Jego głównym dziełem jest galeria 30 wedut Warszawy i pałacu w Wilanowie, które umieszczono w oddzielnej Sali Prospektowej (zwanej też Salą Canaletta) na Zamku Królewskim. Nasza młodzież mogła również zobaczyć cenne zbiory Zamku Królewskiego, w których znajdują się trzy duże płótna historyczne Jana Matejki: Batory pod Pskowem, Rejtan, czyli Upadek Polski i Konstytucja 3 Maja oraz cykl obrazów Dzieje cywilizacji w Polsce. Na zamku można obejrzeć film, który pokazuje zniszczenia dokonane podczas II wojny światowej.

Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego wszyscy uczniowie przeszli ul. Krakowskie Przedmieście do głównej bramy Uniwersytetu Warszawskiego. Po obiedzie na studenckiej stołówce młodzież naszej szkoły zatrzymała się pod epitafium Fryderyka Chopina ufundowanym przez rodaków na jednym z filarów, w którym ukryto, zgodnie z wolą kompozytora, serce potajemnie przywiezione z Paryża przez siostrę artysty Ludwikę.

W drodze do Pałacu Kultury i Nauki uczestnicy wycieczki zatrzymali się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Natomiast uczniowie naszej szkoły pojechali bardzo popularnym środkiem komunikacji miejskiej czyli metrem warszawskim do Planetarium przy Centrum Nauki Kopernik, w którym obejrzeli film pt: ,,Na skrzydłach marzeń’’. Film 3D opowiadał o historii i początkach lotnictwa. Trudno było nie docenić zarówno walorów naukowych filmu, jak też efektów specjalnych, które są jego wielkim atutem. Ostatnim punktem wycieczki był rekreacyjny pobyt na Stadionie Narodowym PGE, gdzie wszyscy mogli na łyżwach odpocząć po całodziennych trudach wycieczki.