Mija rok, od kiedy z powodu tragicznego wypadku rozstaliśmy się z Januszem Frykowskim, dyrektorem naszej szkoły. Ta smutna okoliczność zobowiązuje nas do spojrzenia wstecz i do listopadowej zadumy nad osobą Zmarłego.

Janusz Adam Frykowski był doktorem nauk humanistycznych, zastępcą redaktora „Rocznika Tomaszowskiego” i członkiem Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dra Janusza Petera. Przedmiotem Jego badań były m.in. historia nowożytnej Polski, historia powiatu tomaszowskiego oraz różnorodne tradycje religijne budujące kulturową tożsamość naszego regionu. Opublikował wiele prac z tego zakresu, a wiele więcej czekało na publikację w cenionych wydawnictwach.

Aktywność i twórczość zmarłego przed rokiem Janusza Adama Frykowskiego była wielokierunkowa. Jako dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim postawił sobie zadanie połączenia historii z nowoczesnością, lecz rozpoczęte i dość zaawansowane prace zostawił tym, którzy byli Jego współpracownikami i przyjaciółmi.