Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w wieku 12 – 25 lat. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie fotografii inspirowanej dziełem mistrza uznanego za wybitnego przedstawiciela swojej epoki w dziedzinie sztuk wizualnych (malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, film) z wykorzystaniem współczesnych modeli i przedmiotów lub fotografii wybranego dzieła i jej obróbkę komputerową.

Tematem konkursu była inspiracja, co za tym idzie interpretacja wybranego dzieła artysty. Interpretacja mogła polegać na ciekawym połączeniu techniki fotograficznej i komputerowej, przeniesieniu interpretowanego obrazu w realia współczesności, lub wykonaniu pracy dającej wrażenie rzeczywistej reprodukcji dzieła malarskiego.

Dnia 15 listopada 2016 roku, jury w składzie: prof. dr hab. Lechosław Lameński (Katolicki Uniwersytet Lubelski), dr hab. Maria Sękowska (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), dr Anna Perłowska–Weiser (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) dokonało wyboru najciekawszych prac nadesłanych na IX Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Dzieła mistrzów inspiracją współczesnej fotografii”, zorganizowany przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”w Lublinie.

Spośród 375 prac z 38 ośrodków oraz 15 zgłoszeń indywidualnych jury przyznało 11 nagród i 16 wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych: 19–25 lat, 16–18 lat, 13–15 lat i 12 lat, ponadto zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 20 prac. W konkursie tym wzięła udział Oliwia Tyrka, uczennica klasy 1a, zdobywając wyróżnienie w kategorii wiekowej 13-15 lat. Uczennicą opiekowała się Katarzyna Soluch.