Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Ocalić od zapomnienia…” został zorganizowany i przeprowadzony przez nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim: Katarzynę Soluch, Zofię Gorgol, Dorotę Wujec, Marię Dziedzic. W roku szkolnym 2016/2017 odbyła się jego IV edycja. Tradycyjnie był adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tomaszowskiego. Już po raz drugi został objęty patronatem przez Starostę Tomaszowskiego Jana Kowalczyka.

W konkursie wzięło udział 14 uczniów z następujących szkół: Gimnazjum w Jarczowie, Gimnazjum w Michalowie, Gimnazjum w Podhorcach, Gimnazjum Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim, Gimnazjum nr 2 w Tomaszowie Lubelskim, Zespół Szkół Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.

Dnia 14 marca 2017 roku odbyło się posiedzenie jury, które dokonało oglądu 37 prac i ich analizy według następujących kryteriów: zgodność z tematyką konkursu, sugestywność i oryginalność w podejściu do tematu, jakość artystyczna i techniczna. Ponadto jury zapoznało się wnikliwie z załączonymi opisami. W efekcie obrad jury wyłoniło 3 laureatki konkursu, przyznając im pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz wyróżniło troje uczniów.

I miejsce – WIKTORIA KŁOS Gimnazjum w Podhorcach za tryptyk „Krzyże, figury, kapliczki przydrożne w Podhorcach i Nedeżowie”.

II miejsce – ALEKSANDRA LATOS Gimnazjum Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim za tryptyk „Zagroda Guciów”.

III miejsce – KAMILA SARZYŃSKA Gimnazjum nr 2 w Tomaszowie Lubelskim za pracę "Dom w charakterze dworku przy ulicy listopadowej".

Wyróżnienia:

1. NATALIA OŻÓG Gimnazjum nr 2 w Tomaszowie Lub. za pracę "Tomaszowski kirkut - macewy".

2. KLAUDIA BUDA Gimnazjum w Jarczowie za pracę „Perła Podkarpacia – cerkiew Narodzenia NMP w Gorajcu”.

3. DAMIAN MIERZWA Gimnazjum w Podhorcach za prace „Cmentarz zbiorowy z I wojny światowej w Pawłówce” i „Kościół parafialny w Podhorcach”.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca 2017 r., podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły. W tym dniu również zostanie zaprezentowana wystawa pokonkursowa na korytarzu szkolnym. Nagrody dla laureatów ufundował Starosta Tomaszowski Jan Kowalczyk, któremu składamy serdeczne podziękowanie.

Maria Dziedzic