Dnia 24.11.2017 r. o godzinie 3: 30 wyjechaliśmy do Warszawy, gdyż o godzinie 9:30 mieliśmy już być przed parlamentem. Na wycieczkę pojechały klasy 1a i 1c pod opieką Urszuli Cybulskiej, Marianny Stopyry-Gardiasz i Anny Branach. Na miejscu byliśmy świadkami obrad sejmu oraz głosowań w sprawie reformy służby zdrowia. Niestety, musieliśmy szybko opuścić Sejmową Salę Posiedzeń. Zwiedziliśmy senat, po którym oprowadził nas senator Jerzy Chróścikowski (reprezentant naszego okręgu wyborczego). Pan senator opowiedział nam o pracy senatu oraz odpowiedział na nasze pytania. Kolejna zaplanowana wizyta miała miejsce w Pałacu Prezydenckim, dokąd przeszliśmy na piechotę, przy okazji przechodząc przez Plac Trzech Krzyży. Zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza i upamiętniliśmy tę chwilę grupową fotografią. Po wyjściu z placu zatrzymaliśmy się w Bazylice Świętego Krzyża, żeby pomodlić się chwilę oraz podziwiać piękno tej świątyni. Gdy dotarliśmy do Pałacu Prezydenckiego, okazało się, że możemy zwiedzić tylko parter budynku, ponieważ na pierwszym piętrze odbywa się konferencja zorganizowana przez Panią Agatę Kornhauser-Dudę, małżonkę naszego prezydenta Pana Andrzeja Dudy. Podziwiać mogliśmy historyczny okrągły stół umiejscowiony w lewym skrzydle pałacu. Następnie zwiedziliśmy Kaplicę Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - urządzoną staraniem Lecha Wałęsy i poświeconą 4.07.1994 r. przez kardynała Józefa Glempa, Jadalnię, Salę Białą - w tej usytuowanej na osi głównego wejścia sali Prezydent przyjmuje głowy obcych państw składające wizyty w Polsce, Salę Niebieską - w tej sali, odbywają się ważne spotkania oraz przyjmowane są zagraniczne delegacje i Salę Chorągwianą - w niej znajdują się repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych, a także kopie Konstytucji 3 Maja i Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831. Kolejną atrakcją wycieczki był Plac Zamkowy, gdzie zrobiliśmy się sobie zdjęcie przy kolumnie króla Zygmunta III Wazy. Po zdjęciach uczniowie i nauczyciele mieli chwilę wolnego czasu, który większość wykorzystała na robienie fotografii na pięknym tle, które stanowił stadion narodowy.

Następnym punktem programu była wizyta w barokowym Pałacu w Wilanowie. Nasze grupy weszły do niego kolejno o 14: 45 i 15:00. Przewodniczki, które oprowadzały uczniów po pałacu, przybliżyły historię króla Jana III Sobieskiego oraz jego żony Marysieńki.

Po wizycie w pałacu udaliśmy się do Planetarium, gdzie czekał nas pokaz w 3D pt. "O doborze naturalnym i odkryciu Charlesa Darwina". Uczniowie byli zachwycenia efektami użytymi w realizacji prezentacji. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Taką wycieczkę polecamy uczniom innych klas.

Adrian Dzida kl. I c