W roku szkolnym 2017/2018 w Zespole Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim została zorganizowana i przeprowadzona V edycja powiatowego konkursu fotograficznego „Bajeczne i fantastyczne klimaty w obiektywie”, który był skierowany do uczniów klas 7 szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych powiatu tomaszowskiego. Już po raz trzeci został objęty patronatem przez Starostę Tomaszowskiego Pana Jana Kowalczyka.

W tegorocznej, piątej edycji konkursu wzięło udział 21 uczniów z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Michalowie, Szkoła Podstawowa w Podhorcach, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim, Zespół Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim. 28 marca 2018 r. odbyło się posiedzenie jury w składzie: Katarzyna Soluch, Dorota Wujec, Maria Dziedzic, które dokonało oglądu i analizy 60 prac fotograficznych. Przedmiotem oceny poszczególnych fotografii była zgodność z tematyką konkursu, sugestywność i oryginalność w podejściu do tematu, wyobraźnia artystyczna, technika wykonania (umiejętność wykorzystania technik multimedialnych).

Jury oceniło prace, uwzględniając dwie kategorie wiekowe oraz przyznało nagrody i dyplomy następującym uczniom: - w kategorii – szkoły podstawowe I miejsce – Julia Sagan za „Bajeczne Szumy”. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Tomaszowie II miejsce – Paulina Kaźmierczuk za „Bajeczny Tomaszów” Szkoła Podstawowa Nr 1 w Tomaszowie Lub. III miejsce – Daria Piłat za „Bajeczne niebo”. Szkoła Podstawowa w Michalowie Wyróżnienie – Jagoda Detko „Zimowa bajka”. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Tomaszowie Lub. W kategorii – szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne: I miejsce – Karina Michniak za „Frozen Eye” Szkoła Podstawowa Nr 2 w Tomaszowie II miejsce – Klaudia Nowak za „Oblicza nieba” Zespół Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lub. III miejsce – Alicja Przygon za „Przenikanie – świetlne struktury”. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Tomaszowie Lub. Wyróżnienie – Natalia Ożóg za „Inspirowane Grą o Tron. Zespół Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lub.

Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 12 kwietnia 2018 r. w Auli im. Dyrektora Józefa Rybickiego w Zespole Szkół Nr 1. W tym dniu również została zaprezentowana wystawa pokonkursowa. Nagrody dla laureatów ufundował Starosta Tomaszowski Pan Jan Kowalczyk oraz dyrektor Tomaszowskiego Domu Kultury Dariusz Krech, którym składamy serdeczne podziękowanie.

Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwały: Katarzyna Soluch, Dorota Wujec, Maria Dziedzic.

Maria Dziedzic