19 kwietnia br. uczniowie klasy 1c wraz z opiekunem Katarzyną Ważną uczestniczyli w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkil”, poświęconej powstaniu w getcie warszawskim. Projekt organizowany jest przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tomaszowie Lubelskim i Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu. Młodzież naszej szkoły bierze w nim udział już po raz drugi. Pierwszoklasiści wysłuchali pogadanki Ewy Koper, asystenta muzealnego, o sytuacji narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej a w szczególności jego losów w getcie. Pani Ewa Koper odniosła się też do współczesnych stosunków polsko-żydowskich, a także do sytuacji narodu syryjskiego i jego uchodźców, zwracając uwagę na znaczenie pomocy różnym narodom i grupom etnicznym, znajdującym się w ciężkiej sytuacji.

Następnie uczniowie pracowali w grupach z tekstami archiwalnymi opisującymi nieludzkie warunki życia w getcie. Praca polegała na znalezieniu przez młodzież fragmentów poruszających ich uczucia, opisujących egzystencję upodlonych ofiar.

Kolejnym punktem było sporządzenie przez uczniów plakatów, mówiących o powstaniu a także wyrażających sprzeciw wobec przemocy wobec człowieka.

Warsztaty zwieńczyło wykonanie żonkili symbolizujących szacunek dla zrywu powstańczego mieszkańców getta. W „żonkilowym” marszu młodzież udała się pod Pomnik Pamięci Żydów Tomaszowskich, eksterminowanych w latach 1939-1943 przez niemieckiego okupanta, gdzie w zadumie i refleksji zapalono znicze i złożono wiązankę kwiatów. Tam też wysłuchano wykładu pani Ewy Koper o życiu Żydów w tomaszowskim getcie.