• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    Uczniowie klasy I a są członkami naszej społeczności dopiero od kilku dni, a już we czwartek wyruszyli wraz z kolegami z II e i opiekunami - Urszulą Cybulską i Leszkiem Boberem na pokazy z fizyki w Instytucie Fizyki UMCS w Lublinie.

   Po pamiątkowym zdjęciu pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w samym sercu uniwersytetu nazwanym jej imieniem pan dyrektor, absolwent UMCS, oprowadził uczniów naszej szkoły po miasteczku akademickim, opowiadając o charakterystycznych nazwach poszczególnych domów studenckich oraz swoich czasach spędzonych w tym miejscu.

   Pokazy z fizyki podzielone były na cztery wykłady: Światło i oko, Fizyka zabawek, Fizyka latania oraz Błękitna planeta. Wykłady charakteryzowały fachowość prelegentów oraz duża ilość informacji popartych ciekawymi doświadczeniami. I tak między innymi uczniowie mogli posłuchać o cykloidzie, dowiedzieć się, jak działa nurek Kartezjusza, jakim instrumentem może być szklanka wypełniona wodą, uzyskać wiedzę o siłach działających na samolot, prawie Bernoulliego, zjawiskach optycznych zachodzących w atmosferze.

   Po dużej porcji wiadomości z fizyki, uczniowie udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej. Miejsce to jest wyjątkowe, ponieważ chaty, młyn, kościół, dworek to autentyczne budynki przeniesione z lubelskich wsi i wiernie odtworzone w muzeum. Tutaj uczniowie mogli zapoznać się z folklorem i historią naszego regionu. Pogoda była przepiękna, więc spacer po Starówce był przyjemnym akcentem kończącym wyjazd.

Zapraszamy do galerii