Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, w Zespole Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego odbył się koncert „Dla Niepodległej”. Miało to na celu skłonienie do refleksji nad losami ojczyzny – trudnymi wydarzeniami, skrywanym patriotyzmem, a w końcu – odrodzeniem się. Uroczystość uświetniła obecność wielu gości, wśród których byli między innymi: Wicestarosta pan Jerzy Wereszczak, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej pani Anna Pankiewicz, Sekretarz Powiatu pan Stanisław Cisło, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego pan Wojciech Żukowski, przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Światowego Związku Żołnierzy AK, Tomaszowskiego Szwadronu im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, dyrektorzy lub przedstawiciele tomaszowskich instytucji, np. Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Pracy, ZUS, Nadleśnictwa Tomaszów, TDK i wielu innych.

W swoich wystąpieniach recytatorzy zaakcentowali patriotyzm, dumę i religijność Polaków. W programie nie zabrakło też zwrócenia uwagi na poświęcenie oraz heroizm ze strony polskich żołnierzy. Zgromadzeni na uroczystości mieli okazję wysłuchać piosenek patriotycznych, takich jak „Miejcie nadzieję”, „Modlitwa obozowa”, „Warszawo ma”, czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Publiczność zgromadzona na koncercie nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, w późniejszych rozmowach wiele razy akcentując zarówno wysoki poziom występów, jak też ich wzruszający wydźwięk.

Koncert przygotował zespół „The One” w składzie: Jagoda Kłos, Weronika Gnap, Maja Rębisz, Jakub Kaczkowski, Szymon Kuśmierczak, Malwina Nowak, Aleksandra Brożyna, Bartłomiej Drabik, Natalia Kielar, Weronika Bondyra, Oliwia Tyrka, Bartosz Mazurek, Adrian Dzida i Jakub Mańczak oraz recytatorzy: Róża Paszt, Julia Anastaziak, Jakub Tulej i Bartłomiej Szykuła. Uczniów przygotowały wicedyrektor pani Beata Grela oraz pani Katarzyna Ważna.

Magdalena Okoń