Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim włączyli się w akcję Lubelska #Komórkomania". Akcja kierowana jest do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na terenie województwa lubelskiego a organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Lublinie działające w porozumieniu z Fundacją DKMS. Przesłanie organizatorów jest proste i jakże potrzebne: organizując akcję #KOMÓRKOMANIA, czyli rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, społeczność szkolna ma realny wpływ na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie. Jest to również wspaniała przygoda dla całej szkoły, która wielu uczniom pomaga zapoznać się z ideą wolontariatu oraz ma pozytywny wpływ na kształtowanie pożądanych prospołecznych postaw i zachowań. Właśnie z myślą o nich zorganizowaliśmy w szkole punkt, gdzie można było zarejestrować się jako potencjalny dawca. Finał akcji poprzedzony był serią działań edukacyjno-informacyjnych przeprowadzonych przez nauczycieli i uczniów na temat idei dawstwa szpiku. Przez kilka dni wolontariusze wygłaszali prelekcje i prowadzili zajęcia edukacyjne dla pozostałych uczniów naszej szkoły, których celem było przekazanie faktów i rozwianie mitów na temat dawstwa szpiku. Wolontariusze podejmowali działania promujące działalność fundacji DKMS, rozdawali ulotki przed szkołą, rozwieszali plakaty, informowali osobiście oraz w mediach społecznościowych. Akcji towarzyszyły specjalne gadżety - balony, chorągiewki, ulotki, ale przede wszystkim... ogromne serca i zaangażowanie młodzieży w propagowanie idei dawstwa szpiku. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z tą tematyką przez dziennik elektroniczny.

„Taka akcja jest bardzo potrzebna, bo dzięki niej można uratować komuś życie”- powiedziała wolontariuszka akcji z pierwszej klasy.

„ Od roku czekałam na to, żeby się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku, bo w czasie ubiegłorocznej akcji nie miałam jeszcze 18 lat” – poinformowała nas trzecioklasistka w I LO.|

We środę 23.10.2019 r. od godziny 8:00 do 15:00 w sali nr 22 czekaliśmy na potencjalnych dawców.  Okazało się, iż mamy w szkole chętnych, by pomagać innym w tym zakresie. Kilkudziesięciu uczniów, nauczycieli i mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego zgłosiło się, zarejestrowało i oddało swój materiał do badania. Teraz tylko pozostało czekać na odnalezienie genetycznych bliźniaków! Podczas całej „Komórkomanii” zbierane były również pieniądze na wsparcie działań fundacji. Chętni mogli wpisać się na listę darczyńców lub anonimowo wspomóc finansowo Bazę Dawców Komórek Macierzystych w Polsce. We wszystkich działaniach wspierały naszych wolontariuszy pani Dorota Stawarska oraz pani Aneta Bernat. Dzięki tej akcji mieliśmy okazję uświadomić naszym licealistom, nauczycielom i mieszkańcom ważność kwestii oddawania szpiku i komórek macierzystych.

Działania młodzieży zostały zauważone już kilkukrotnie. I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim podczas gali zorganizowanej przez fundację DKMS oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, zostało uhonorowane certyfikatem „Lubelskiej Szkoły z Życiem”.

Mamy też świadomość, że po naszych prelekcjach i kampanii promującej, wiele osób zamówiło pakiety rejestracyjne drogą internetową. To ludzie dobrej woli, którzy mogą i chcą pomagać.

Wszystkim chorym, oczekującym na przeszczep szpiku życzymy, by odnaleźli nadzieję. Wszystkich wciąż niezdecydowanych oraz chętnych do rejestracji zapraszamy za rok!

Zachęcamy również do odwiedzenia  strony internetowej fundacji DKMS:  www.dkms.pl