• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    Jakub Banaś, uczeń klasy III B I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim uzyskał prestiżowe stypendium i tytuł „Lidera Wiedzy i Ochrony Środowiska. 4 grudnia 2019 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyła się Wojewódzka Gala wręczenia stypendiów, pozyskanych w ramach Programu Stypendialnego WFOŚiGW w Lublinie „Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska”. Certyfikaty i dyplomy potwierdzające otrzymanie stypendium wręczali laureatom organizatorzy gali - Lubelski Kurator Oświaty pani Teresa Misiuk oraz Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie pan Grzegorz Grzywaczewski. Wszystkie szkoły uczestnicząc w programie stypendialnym na ręce dyrektorów otrzymały okolicznościowe upominki ufundowane przez pana Jarosława Szymańskiego, Dyrektora Poleskiego Parku Narodowego.

   Jakub, by uzyskać tytuł Lidera, wykonał w okresie od 1 czerwca 2019 r. do 15 października 2019 r. szereg zadań i tym samym spełnił  formalne i merytoryczne wymagania określone w Regulaminie Programu.

   Kuba wykazuje niezwykłą pasję przyrodnika. Jest świadomy tego, co chce osiągnąć i konsekwentnie dąży do celu, w czym wspiera go doświadczony nauczyciel biologii pani Dorota Stawarska.

   Realizując swoje pasje, brał udział w konkursach i olimpiadach, uzyskiwał wysokie wyniki w nauce. Do sukcesów Kuby można zaliczyć coroczny udział w etapie okręgowym Olimpiady Biologicznej oraz etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Niemałym sukcesem jest II miejsce w Konkursie Biochemicznym, w którym nagrodą był indeks na Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie oraz wyróżnienie w wojewódzkim konkursie biologicznym "Powtórka przed Maturą"

   Jakub Banaś realizując założenia programu stypendialnego, miał okazję uczestniczyć w konferencjach naukowych z zakresu ochrony środowiska np. „Obserwuję, badam, chronię… Roztoczańskie ekoinspiracje” - zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń”. Organizatorami tej konferencji byli Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Parafia pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Na konferencji wykłady prowadzili pracownicy naukowi z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także prof. dr hab. Jan Szyszko - były minister środowiska, czy kierownik działu CSR i zrównoważonego rozwoju Lubelski Węgiel "BOGDANKA" SA,

   Realizując projekt, uczeń prowadził obserwacje fenologiczne wybranych gatunków roślin m.in. dębu czerwonego i kruszyny pospolitej oraz obserwacje warunków atmosferycznych w naszym regionie. Prowadzone przez dłuższy czas obserwacje meteorologiczne mogą być przydatne do wyjaśnienia zależności między zjawiskami atmosferycznymi oraz wpływu pogody na otaczający świat. Sporządził także rejestr pisemny i fotograficzny lokalnych form ochrony przyrody takich jak rezerwaty przyrody: „NAD TANWIĄ”, „PIEKIEŁKO”, „LAS LIPOWY W UROCZYSKU BUKOWIEC” oraz użytki ekologiczne: „BIAŁA GÓRA”, „JEDLINA” i „STAWY W TARNAWATCE”. Następnie wygłosił prelekcję dla klas pierwszych z BARTOSZA, w czasie której zaprezentował przygotowany przez siebie referat na temat form ochrony oraz zachęcił uczniów do włączenia się w projekt i podjęcia działań w kierunku czynnej ochrony środowiska. Uczniowie szkoły bardzo chętnie przystąpili do realizacji pomysłu, czego efektem było zorganizowanie szkolnej akcji sprzątania świata. Uczeń był koordynatorem akcji, zaplanował całe wydarzenie, zadbał o odpowiednie poinformowanie kolegów, dzięki czemu akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co udokumentował fotorelacją. Wykonał również budki lęgowe dla ptaków ( jerzyków i kawek) i zainstalował 10 budek na terenie szkoły, z czego sporządził dokumentację fotograficzną. Przygotował miniogródek z roślinami miododajnymi dla pszczół. Zebrał materiały o Programie Priorytetowym Czyste Powietrze, po czym wykonał projekt graficzny ulotki. Następnie w czasie spotkania członków Klubu Seniora przekazał ulotki zainteresowanym osobom.

   Kuba sprostał wyzwaniu odnajdując sens, przyjemność i pasję w działaniu. Swoją proekologiczną postawą przyczynił się do promocji naszej szkoły i miasta w środowisku lokalnym, a także zainspirował młodzież do podejmowania własnych przedsięwzięć naukowych i rozwijania kreatywności. Gratulujemy zaszczytnego wyróżnienia w postaci stypendium i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania pasji i poszerzania wiedzy na dalszych etapach edukacji.

Zapraszamy do galerii