Uczniowie klasy 2bg 16.09. 2020 r wraz z wychowawcą D. Stawarską oraz opiekunami: J. Błahutą i ks. P. Czerwonką wybrali się na rajd rowerowy. Celem wycieczki było poznanie różnorodnych form ochrony przyrody występujących w najbliższej okolicy takich jak:

• Pomnik przyrody nieożywionej – Źródlisko Sołokiji w okolicy Rudy Żelaznej.
  • Ostoje rzadkich ptaków np. bocian czarny, czapla siwa, orlik bielik na terenie miejscowości Żyłka; tu odbywała się impreza sobótkowa w Noc Świętojańską polegająca na puszczaniu wianków na rzece.
  • Użytki ekologiczne: Korhynie, Żurawce, Machnowska Góra.
  • Formy ochrony w ramach sieci natura 2000 – ochrona siedlisk muraw i zarośli kserotermicznych.
  • Ochrona gatunkowa flory storczykowatych: obuwik pospolity i storczyk purpurowy.
  • Ścisły rezerwat przyrody nieożywionej Piekiełko.

Zwiedzaliśmy również zabytkowe budowle m.in cerkiew parafialną w Żurawcach pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Zespół Dworski w Korhyniach Spotkaliśmy się także z wójtem gminy Jarczów – panem Tomaszem Tyrką, który w ciekawy sposób przybliżył nam historię tego miejsca, poruszył zagadnienia związane z ekologią, geografią i ochrona środowiska. Rozmowy przebiegały w miłej atmosferze, padały ciekawe pytania i często trafne odpowiedzi, czemu towarzyszyło wiele uśmiechów i żartów. Odbył się nawet konkurs wiedzy z nagrodami. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym grillowaniem.

Dziękujemy panu T. Tyrce za bardzo serdeczne przyjęcie, pyszny poczęstunek, porcję wiedzy i przemiłą atmosferę spotkania. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować podobną wycieczkę jeszcze raz.

Klasa 2bg