• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    W dniach 07.04. – 12.04.2022 r. atmosferę w Bartoszu budowało szczególne wydarzenie- spotkanie kultur, tradycji i … talentów, zaś międzynarodowy charakter tych dni spowodował, że działo się naprawdę wiele. Mianowicie, z rewizytą przybyła grupa uczniów (17 osób) z dwoma opiekunami i dyrektorem Szkoły Muzycznej Kalsdorf bei Graz Manfredem Uggowitzerem. Bogaty program pobytu austriackiej młodzieży zdominowały wydarzenia muzyczne, podczas których nasi goście mogli zaprezentować swoje wokalne i instrumentalne talenty. Zaplanowane koncerty miały służyć integracji młodzieży obu szkół, ale także promocji szkoły w środowisku lokalnym i za granicą. Dzięki muzyce obie szkoły mimo różnej specyfiki znalazły wspólny język. Austriaccy uczniowie zamieszkali w dziewięciu polskich rodzinach goszczących, co szczególnie ułatwiło nawiązywanie bliskich, ciepłych więzi. Podczas zwiedzania przez gości naszej szkoły dyrektor Leszek Bober w bardzo ciekawy sposób przedstawił austriackim uczniom jej historię. Pokazał, jak znaczącą i wiodącą placówką była i jest w czasie jej, już ponad wiekowego, istnienia. Wydarzeniem kulturalnym, które zapoczątkowało pierwszy dzień pobytu był jubileuszowy X Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pod patronatem Starosty Tomaszowskiego i Honorowego Konsula Austrii w Lublinie. W koncercie finałowym zaprezentowało się ośmiu najlepszych wokalistów z powiatu wyłonionych wcześniej przez jury. Tego dnia międzynarodowe już jury wyłoniło zwycięzców, zdobywców, m.in. Nagrody Dyrektora Szkoły Muzycznej w Kalsdorf oraz Ambasadora Austrii w Warszawie. Gwiazdą festiwalu był austriacki zespół Kids & Hits, który zaprezentował się w repertuarze piosenek z ostatnich dwudziestu lat. Wśród publiczności zasiadali zaproszeni goście na czele ze Starostą Tomaszowskim- Henrykiem Karwanem, Wicestarostą Jarosławem Korzeniem, Honorowym Konsulem Austrii w Lublinie Piotrem Majchrzakiem, Dyrektorem Delegatury Kuratorium w Zamościu Moniką Żur, Dyrektorem Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Andrzejem Buliczem oraz wiele innych osób reprezentujących zaprzyjaźnione szkoły i instytucje. Po ponad trzygodzinnych emocjonujących występach polskich i austriackich uczniów przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich w Majdanku i Rogóźnie. Przekąski przygotowane przez panie w barwnych strojach ludowych smakowały szczególnie naszym gościom z zagranicy. Piątkowe popołudnie było szczególne. W restauracji Staropolskiej mogliśmy poznać nieco odmienne od naszego brzmienie austriackiej muzyki ludowej. Instrumentami, które zachwyciły wszystkich były harfa i harmonia styrska. Publiczność składająca się przeważnie z rodzin goszczących mogła podziwiać też styrskie stroje ludowe. W spotkaniu towarzyszyli nam nadal Starosta Tomaszowski oraz Honorowy Konsul Austrii w Lublinie. Jednak specjalnym gościem tego wydarzenia był Ambasador Austrii w Warszawie Andreas Stadler. Wizyta Pana Ambasadora była ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem dla naszego liceum. Ambasador podkreślił ogromne znaczenie naszego spotkania z młodzieżą austriacką w tak trudnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie, która jest bezpośrednim sąsiadem powiatu tomaszowskiego. Ciepła atmosfera spotkania, muzyka, wspólne rozmowy i przepyszna obiadokolacja, ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim zwieńczyły niesamowicie bogaty program tego dnia. W sobotę młodzież austriacka w towarzystwie uczniów ją goszczących udała się do Lublina, stolicy naszego województwa, które współpracuje od wielu lat z austriacką Styrią. W lubelskim ratuszu przywitał grupę Wicemarszałek Michał Mulawa wraz z wicedyrektor swojej kancelarii Izabelą Szczęsną- Kowalską, pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Dyrektorem Wydziału Współpracy Zagranicznej - Krzysztofem Stanowskim. W spotkaniu uczestniczyli też Ambasador i Konsul Austrii. Na schodach ratusza młodzież austriacka zaprezentowała się w krótkim koncercie. Po starym mieście oprowadził gości sam wicemarszałek, który w rozmowie z uczniami przed wspólnym obiadem wyraził żywe zainteresowanie naszym projektem a także wręczył pamiątkowe prezenty związane z Lublinem. Z okien autokaru, ze względu na złą aurę, Austriacy mogli zobaczyć baraki obozu koncentracyjnego na Majdanku, miasteczko uniwersyteckie oraz usłyszeć wiele ciekawostek na temat miasta i jego historii od pani przewodnik. Po powrocie do Tomaszowa niektórzy pracowicie przygotowywali się do kolejnego koncertu, inni mądrze i wesoło spędzali czas w domach rodzin goszczących przy grach planszowych i rozmowach. Kolejnego dnia wizyty słoneczna pogoda Niedzieli Palmowej sprzyjała zaprezentowaniu się Zamościa w pełnej krasie, łącznie z targiem wielkanocnym i polskimi melodiami ludowymi na rynku. Uczniowie poznali też najważniejsze fakty z historii miasta. Wspólny spacer sprzyjał umocnieniu nawiązywanych przyjaźni. Obiad w rodzinach goszczących był szczególnie emocjonujący dla rodziców, którzy starali się przyjąć gości tak, by czuli się jak we własnym domu. Świąteczne popołudnie zarezerwowane było na koncert muzyki klasycznej w „Dworku Atrium” w Kociubie/Pawłówka/ u Państwa Małgorzaty i Tomasza Kłosów. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Sala klimatycznego dworku zapełniona była po brzegi. Po raz kolejny zaszczycił nas Starosta Tomaszowski, ale obecni byli także Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Semczyszyn, Sekretarz Gminy Rachanie Agata Niedziółka, proboszcz Parafii Rachanie Krzysztof Kłos oraz wielu przedstawicieli władz samorządowych. Niezawodne były też rodziny goszczące. Wprowadzeniem do koncertu były strofy wiersza Adama Zagajewskiego „Spróbuj opiewać okaleczony świat” oraz utwór „Warszawo ma,” nawiązujące do sytuacji wojny na Ukrainie. Ponad dwugodzinny koncert był ucztą dla duszy i wyciszeniem w trudnym, niespokojnym czasie. Brawom i podziękowaniom nie było końca. Słodki poczęstunek przygotowali tym razem KGW, Sołtys i Radna Pawłówki. Koncert pokazał, jak pięknie może wyglądać współpraca młodzieży w ramach wspólnego muzykowania, gdyż niektóre elementy koncertu wykonywane były wspólnie. Pokazał on, że oba narody mają niezwykle utalentowaną młodzież. Fugę a-mol J.S. Bacha na skrzypcach wykonała Amelia Wiatrak, Balladę F. Chopina - Ewa Mazur. Amelia towarzyszyła też kwartetowi smyczkowemu z Austrii. Przerwę koncertu umiliła muzyka musicalowa w wykonaniu uczniów Zespołów The One i Bartosz Band. Tak więc usłyszeliśmy Julię Stepaniuk, Amelię Knap i Aleksandrę Wójtowicz oraz Kacpra Leńczuka grającego na saksofonie. W duecie z austriacką flecistką zagrał Robert Sawicki, nauczyciel języka angielskiego z Bartosza. Po koncercie nie zabrakło elementu religijnego tradycyjnego dla tego dnia, mianowicie poświęcenia palm i odmówienia wspólnej modlitwy. Nowy początek przedświątecznego tygodnia rozpoczął się udziałem Austriaków w zajęciach szkolnych, tak aby też inni uczniowie naszej szkoły mieli możliwość kontaktu i rozmowy z kolegami z zagranicy. Po dwóch godzinach lekcyjnych przyszedł czas na spacer po Tomaszowie Lubelskim oraz wizyta w zabytkowym, tzw. starym kościele pw. NMP, z którego architekturą i historią zapoznała gości wicedyrektor Beata Grela. Nie zabrakło też spontanicznej wizyty w tomaszowskiej szkole muzycznej, zaś stojący w sali koncertowej fortepian skusił mimowolnie do wystąpień. Po obiedzie uczniowie udali się do rodzin goszczących, aby przygotować się do kolejnego koncertu muzyki klasycznej w restauracji hotelu Ibis „Cud miód”. Na koncert przybyli tym razem goście współpracujących ze szkołą instytucji. Uroczystość w nowoczesnych wnętrzach hotelu, na tle przeszklonej przestrzeni miasta zyskała jeszcze inny wymiar, powodując nowy odbiór koncertu, który oficjalnie otworzyła Katarzyna Gucz, Członek Zarządu Powiatu. Wśród gości zasiedli przedstawiciele tomaszowskich instytucji, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Inspektoratu ZUS, Powiatowego Urzędu Pracy, Tomaszowskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz miejscowego biznesu. Występ wieńczący pobyt Austriaków w Bartoszu podsumowali dyrektor Leszek Bober, wicedyrektor Beata Grela oraz dyrektor Manfred Uggowitzer i opiekunki grupy austriackiej Agnieszka Kapron oraz Petra Schwarzl. Wszystkie wypowiedzi podkreślały niesamowite talenty młodych artystów z obu państw, serdeczność i gościnność we wzajemnych relacjach oraz ogrom pracy włożonej w przygotowanie i realizację projektu wymiany. Obie strony wyrażały nadzieję na stabilizację sytuacji na świecie, aby móc podejmować działania mające na celu kontynuację wzajemnych spotkań. Wieczór zakończył wspólny posiłek w Restauracji Tabasco. Wtorkowy poranek otaczała atmosfera żalu i poczucie niedosytu, bo rozstanie nie było łatwe. Ostatnie uściski, uśmiechy przez łzy, zdjęcia, drobne upominki i słowa pożegnania dyrekcji obu szkół, opiekunów, rodziców i młodzieży przedłużały moment rozstania. Wszyscy obiecywali spotkania, także te prywatne już latem. Bo jakże trudno jest żyć bez przyjaciół…

   Wymiana młodzieży obu państw nie byłaby możliwa bez wcześniejszych starań i ogromu pracy germanistek z I LO im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim: Katarzyny Ważnej i Anny Lal oraz wsparcia ich pracy w każdym szczególe przez dyrekcję liceum, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Ambasadę Austrii w Warszawie oraz Konsulat w Lublinie.

   Szczególe podziękowania należą się uczniom, którzy zdecydowali się przyjąć austriackich kolegów w swoich rodzinach goszczących. Dlatego na podziękowania zasługują: Martyna Więcławek, kl. II c, Julia Kubecka, kl. III dp, Igor Cymbała, kl. III ep, Magda Niedorys, kl. III ep, Miłosz Cybulski, kl. III ag, Anna Krzaczkowska, kl. III ap, Natalia Kucharska, kl. III cp, Zuzanna Kałużyńska, kl. III bg, Gabriela Kuryło, kl. III dp, oraz, rzecz jasna ich rodzice. Podziękowania kierujemy też dla członków szkolnych zespołów The One i Bartosz Band, którzy uszlachetnili i urozmaicili koncerty swoimi występami: Julii Stepaniuk, kl III dg, Amelii Wiatrak, kl. III eg, Amelii Knap, kl. IIb, Kacpra Leńczuka, kl. II b. Dziękujemy też recytatorom i konferansjerom: Amelii Kuźniarz, kl. II b, Katarzynie Gozdek, kl. II b i Piotrowi Leńczukowi, kl. II a.

   Dziękujemy także Robertowi Sawickiemu za wsparcie muzyczne grupy austriackiej.

   Szczególne podziękowania kierujemy również dla pana Stanisława Ważnego, wieloletniego przewodniczącego festiwalowego jury i przyjaciela naszej szkoły oraz dla pani Urszuli Cybulskiej, współorganizatora festiwalu.

   Na ręce dyrektora TDK pana Dariusza Krecha składamy też podziękowania dla pracowników odpowiedzialnych za nagłaśnianie imprez. Dzięki ich pracy wszystkie koncerty wybrzmiały szczególnie pięknie.

   Dziękujemy też Hotelowi Ibis, Restauracji Staropolskiej, Dworkowi Atrium Kociuba za smaczne posiłki oraz użyczenie swoich lokali na koncerty naszych gości. Dzięki Państwa życzliwości miały one swój niepowtarzalny styl i klimat.

Katarzyna Ważna

 

Niebawem na stronie pełna fotograficzna relacja z całości projektu