24 marca 2024 r. gościliśmy żołnierzy z 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmie, którzy na spotkaniach z uczniami Bartosza zaprezentowali specyfikę swojej jednostki, przedstawili walory pracy w wojsku a także udowodnili wartość takiej właśnie drogi zawodowej.
W tym dniu w pokazie i promocji jednostki w ramach tzw. "Dnia Terytorialsa" w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim wzięli udział uczniowie klas IV i III.
Jednostkę reprezentowali:
porucznik - Mariusz Stadnik
starszy chorąży - Artur Muzyka
starszy szeregowy - Urszula Policha
starszy szeregowy - Paweł Falenta
starszy szeregowy - Radosław Łata
starszy szeregowy - Jaromir Janiak.
Całość koordynował pan porucznik Mariusz Stadnik.
Pokazy składały się z czterech paneli programowych. W ramach punktu informacyjnego omówiony został charakter jednostki, specyfika Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sposób rekrutacji do tej formacji. Prowadzący tę część porucznik Mariusz Stadnik i starszy chorąży Artur Muzyka w czytelny sposób przedstawili wielość korzyści wynikających z podjęcia misji żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej, zwracając uwagę zarówno na wymierne czynniki finansowe, jak też ambicjonalne oraz moralne. Kolejnym elementem pokazów był punkt medyczny - udzielanie pierwszej pomocy, resuscytacja krążeniowo - oddechowa, zakładanie stazy taktycznej. Prowadzącą ten element prezentacji była starszy szeregowy Urszula Policha, której fachowe rady i oparte na konkretach działania miały wymiar niezwykle praktyczny.
Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt związany z uzbrojeniem - statyczny pokaz broni i sprzętu wojskowego. Podczas prezentacji obejrzeć można było np. kamizelkę kuloodporną, pistolet VIS-100, karabinek MSBS Grot, oraz karabin wyborowy BOR. W tym punkcie uczniowie mogli zapoznać się z podstawową bronią, jaką mają na wyposażeniu żołnierze w 19 Nadbużańskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Za tę część odpowiadali starszy szeregowy Paweł Falenta i starszy szeregowy Radosław Łata.
Najwięcej emocji wzbudził jednak ostatni punkt programu z użyciem trenażera "Cyklop" - urządzenia przeznaczonego do nauki, kontroli i oceny dokładności celowania podczas treningów z broni strzeleckiej. Uczniowie mogli praktycznie zapoznać się z tym sprzętem i nauczyć się zasad celowania z broni.
Celem spotkania było zapoznanie uczniów z 19 Nadbużańską Brygadą Obrony Terytorialnej, oraz Wojskami Obrony Terytorialnej, omówienie kryteriów i wymagań, które trzeba spełnić w procesie rekrutacyjnym do jednostki oraz korzyści wynikających z wyboru misji zostania Żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej.
Prezentacja miała też wymiar wychowawczy, wpisując się w promowany od wielu lat przez władze oświatowe program kształcenia patriotycznego, tak ważny zwłaszcza w kontekście współczesnej sytuacji politycznej w Europie.
Beata Grela