27 maja 2023 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w magicznej fotograficznej podróży pani Kasi Soluch- wernisażu, który miał miejsce w Cerkwii pw. św. Mikołaja w Siedliskach. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Lubyczy Królewskiej, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lubyczy Królewskiej oraz Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach. Przed oficjalnym otwarciem wystawy mogliśmy posłuchać krótkiego koncertu refleksyjnych polskich piosenek w wykonaniu zespołu The One: Aleksandry Mazur, Ewy Mazur, Amelii Knap, Aleksandry Wójtowicz. Występ był niespodzianką przygotowaną dla pani Katarzyny. Spotkanie poprowadził dyrektor Muzeum Skamieniałych Drzew pan Paweł Borowiec, który przywitał zgromadzonych gości: przyjaciół, znajomych i współpracowników- dyrektora pana Leszka Bobera oraz nauczycieli, pracowników i uczniów I LO w Tomaszowie Lubelskim, rodziców pani Soluch oraz przybyłych wielbicieli sztuki. W krótkiej prezentacji artystki zwrócił uwagę na jej liczne zainteresowania i pasje: język angielski, fotografia, podróże, szydełkowanie i koty. Głos zabrał także burmistrz pan Marek Łuszczyński, który pogratulował artystce talentu i podziękował za propagowanie piękna Roztocza i Grzędy Sokalskiej w fotografii. Zebranych przywitał gospodarz miejsca- ks. Krzysztof Błażejewski. Rozpoczynając swoją magiczną podróż pani Kasia powróciła do początków swojego zainteresowania fotografią- dzieciństwa. Okazało się, że tak piękną pasję zaszczepił w niej jej tato -pan Henryk Soluch (wcześniejszy dyrektor naszego liceum). Pan Soluch pracując w szkole, prowadził też kółko fotograficzne, miał ciemnię w mieszkaniu, w której wywoływał zdjęcia. 5-letnia Kasia chętnie mu pomagała. Dlatego też w formie wdzięczności skierowała do obecnego na wystawie taty szczególne podziękowania. Następnie zabrała przybyłych gości w magiczny świat swoich fotografii opowiadając o czasie i miejscu powstania wystawianych prac. Opowieść ubarwiała zabawnymi historiami i zdarzeniami, które miały miejsce w czasie robienia poszczególnych zdjęć. Już same tytuły wystawionych prac budziły ciekawość oglądających: “Thriller na moczarach”, “Jesienny kod kreskowy”, “Zagięcia czasoprzestrzeni”, “Poranne grzędzenie”, “Z wizytą u Pani M”. Między artystką i zwiedzającymi wywiązał się nawet ciekawy dialog, było dużo śmiechu, ale chyba najwięcej uzasadnionego zachwytu. Zdjęcia przenosiły w inny, piękniejszy świat wschodów i zachodów słońca, wirujących mgieł i perlistej rosy, zamierzchłej historii ukrytej w ruinach, pochylonych płotach i niemodnych już, ale jakże urokliwych domostwach, świat leśnej głuszy i malowniczych pól. Pani Soluch dedykowała wystawę obecnym na wernisażu Rodzicom. Na koniec nie obyło się bez długich owacji, kwiatów i upominków.

Wszyscy zwiedzający zaproszeni zostali do pobliskiego Muzeum Skamieniałych Drzew na poczęstunek. Była to dodatkowa, już trzecia atrakcja tego wieczoru: wernisaż, cerkiew i możliwość zwiedzenia muzeum. Dziękujemy pani Katarzynie Soluch za dostarczenie nam tak wielu wzruszeń. Jesteśmy dumni, iż możemy pracować z kimś, kto potrafi dostrzec piękno chwili, a przy okazji promuje naszą szkołę w regionie. Wystawę można obejrzeć do 15 czerwca.

W imieniu przyjaciół z I LO- Anna Lal