20 czerwca 2023 roku klasa 1c wraz z wychowawczynią — panią Katarzyną Soluch oraz panią Marią Gęborys miała okazję przybyć na zaproszenie do Łaszczowa, gdzie odbywały się uroczystości związane z 230. urodzinami Aleksandra Fredry, wybitnego polskiego komediopisarza zorganizowane przez Dom Komedii. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez organizatorów, w tym pana Macieja Szeptyckiego, będącego prapraprawnukiem znanego artysty. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy („rody”) przydzielone do animatorów, z którymi wspólnie poznawaliśmy nazwy rodu, jego herb oraz drzewo genealogiczne. Po smacznym posiłku czekały na nas gry terenowe. Łącznie wzięliśmy udział w rozwiązaniu 8 zadań, a każde z nich było ciekawe. W ramach projektu musieliśmy m.in. stworzyć układ choreograficzny, napisać wiersz rymowany czy też stworzyć żywy mur. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Mieliśmy też okazję zrobić pamiątkowe zdjęcie całego rodu. Gdy wykonaliśmy ostatnie zadanie, mogliśmy chwilę odpocząć przy podwieczorku. O godzinie 19:00 rozpoczął się wystawiony na scenie spektakl pod tytułem "Zemsta" w wykonaniu profesjonalistów. Sztuka szczerze rozbawiła publiczność, zaś śmiechy oraz brawa towarzyszyły jej do końca. W przedstawieniu brali udział wybitni aktorzy. np. Rafał Zawierucha oraz Teatr Klancyk, który wplótł w przedstawienie swoje zabawne, improwizowane scenki.

W międzyczasie odbyło się również odsłonięcie i poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Domu Komedii Aleksandra Fredry, pierwszego muzeum tego komediopisarza w Polsce. Po godzinie 20:00 wróciliśmy do Tomaszowa. Wyjazd zdecydowanie należał do udanych.

I c