• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

  

Partnerska wymiana uczniowska młodzieży Zespołu Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim ze szkołą Eduard-Spranger-Schule we Freudenstadt w Niemczech jest kontynuacją programu partnerskiego, który został zapoczątkowany w 2002 roku przez Powiaty Tomaszowski i Freudenstadt. Głównymi koordynatorami projektu „Europa bez granic”i opiekunami wymiany są  Katarzyna Ważna – pedagog i nauczyciel języka niemieckiego ze strony polskiej oraz Dieter Huber - nauczyciel biologii ze szkoły partnerskiej we Freudenstadt. To oni poświęcili wiele czasu, aby wspólnie ułożyć i dopracować szczegóły jesiennego programu pobytu młodzieży w Szwarcwaldzie. Ponadto, tegorocznej wymianie towarzyszyli wicedyrektor ZS Nr 1 Leszek Bober, Urszula Cybulska- nauczyciel języka angielskiego i Joanna Zyza - nauczyciel wychowania fizycznego.  Program był imponujący, ale również wymagający wiele wysiłku i energii od uczniów Bartosza. Na szczęście, tego naszym uczniom nie brakuje, zatem pełni zapału i werwy wszyscy wyruszyli we czwartek 22 października 2015r. o północy, aby po osiemnastogodzinnej podróży po godzinie 18-tej przybyć do Freudenstadt w Niemczech. Grupa 36 uczniów wraz z panem wicedyrektorem i opiekunami została powitana przez Dyrektora Szkoły Armina Wüstnera, Starostę Powiatu Freudenstadt dr Klausa Michaela Rückerta, Burmistrza GminyBaiersbronn Michaela Rufa oraz Dietera Hubera.

   W pierwszy dzień wymiany, uczniowie naszej szkoły wyruszyli z Ruhestein na  spacer w góry Szwarcwaldu, gdzie mogli podziwiać uroki flory Parku  Narodowego Nordschwarzwald, utworzonego 1. 01. 2014 r. Z gór rozpościerał się przepiękny widok na jezioro Mummelsee, perełką regionu. Później nasi uczniowie wspólnie zrobili sobie zdjęcie nad brzegiem tego jeziora. Pogoda była wspaniała, dlatego nasi uczniowie mogli podziwiać przepiękną jesienną kolorystykę szwarcwaldzkich gór, które o tej porze roku mienią się złotem,  czerwienią  na tle czarnych jodeł i świerków.

   W niedzielny poranek zaplanowano zwiedzanie i zapoznanie się z historią Freudenstadt, powiatowego miasteczka w regionie malowniczego Szwarcwaldu położonego nieopodal Stuttgartu, około 70 km od granicy z Francją w Badenii - Wirtenbergii, landu położonego w południowo-zachodnich Niemczech. Na rynku znajduje się ewangelicki kościół z dwiema wieżami, które górują nad rynkiem i miastem.  Uczestnicy wymiany mieli okazję zobaczyć kościół, który zbudowano w bardzo nietypowy sposób. Dwie nawy kościoła są zbudowane pod katem 90 stopni względem siebie, tak, że siedzący w nawach nie widzą się wzajemnie. U styku tych dwóch naw jest ołtarz,i ambona. Położenie naw uzasadnia pobożność i troska o czyste myśli w czasie modlitw, jedna nawa była dla mężczyzn, druga dla kobiet. W ten sposób ewangelicy nie byli kuszeni widokiem płci przeciwnej. Freudenstadt jest miastem, które dokładnie zaprojektowano. Stąd też, główny rynek ma kształt kwadratu, który jest opasany pięknymi kamieniczkami; natomiast pozostałe uliczki to kolejne kwadraty utworzone wokół kwadratu rynku. Ta zasada budowania miasta uzasadnia dlaczego rynek we Freudenstadt jest największy w Niemczech. Oczywiście, gdy na małym rynku uczniowie Bartosza zobaczyli szachownicę, to musieli rozegrać chociaż jedną partyjkę. Popołudnie Bartoszanie spędzili na szlaku „Im Tal der Hämmer” w Baiersbronn, największej i najbardziej znanej w Niemczech i Europie Gminie Baiersbronn, słynącej z turystyki, hotelarstwa i najlepszej gastronomii. W Baiersbronn wypoczywają najwięksi prominenci nie tylko z Europy. Szlakiem dawnych kopalń srebra i fabryk przemysłu metalowego oprowadzał uczniów sam Burmistrz Baiersbronn, który po raz pierwszy odwiedził Polskę i Tomaszów Lubelski we wrześniu bieżącego roku.   

   Kolejną atrakcją programu był  wyjazd młodzieży do pobliskiego Strasburga we Francji. Jest to nie tylko siedziba Parlamentu Europejskiego ale również miasto z przepiękną starówką i 1000 letnią już Katedrą Najświętszej Marii Panny, która majestatycznie tonęła w mglistych chmurach tego dnia. Polscy uczniowie mieli dużo czasu wolnego, żeby spokojnie obejrzeć wnętrze surowej gotyckiej katedry ukończonej w 1439 r., jej rozety oraz zegara astronomicznego. Znaleźli się również śmiałkowie, którzy wąską i krętą klatką schodową mieli odwagę wejść na dach katedry, by u podnóża jedynej wzniesionej wieży podziwiać panoramiczne  widoki na miasto. W drodze powrotnej uczniowie mieli sposobność zwiedzenia malowniczych winnic w Alzackim urokliwym miasteczku Riquewihr, założonym w początkach XVw. u podnóża gór Wogezów, które słynie z produkcji wina Riesling. Miasto jest otoczone winnicami a bajkowy wręcz klimat architektoniczny miasteczka bardzo poruszył uczniów naszej szkoły.

   Wielką ucztą dla tomaszowskiej młodzieży był wyjazd do Bawarii i zwiedzanie jednejz najbardziej znanych budowli nie tylko w Niemczech ale i na całym świecie – bajkowego, królewskiego zamku Neuschwanstein w Füssen. Po niemalże trzygodzinnej podróży, prowadzącej także przez teren Austrii, uczestnicy wymiany wreszcie ujrzeli zamek usytuowany na skałach Alp Algawskich. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem ogromu samego zamku oraz malowniczej okolicy otoczonej górami, łączącymi je mostami i jeziorami. Smutna, tragicznie kończąca się historia krótkiego życia króla Bawarii Ludwika II, wprawiła uczniów w podziw nad kunsztem dzieł człowieka oraz zadumę przemijającego losu nawet tych najbogatszych ludzi na świecie. Doskonała wręcz pogoda, sprawiła, że wycieczka była  bardzo udana. W drodze powrotnej młodzież zatrzymała się w Füssen, historycznym miasteczku u podnóża zamków Hohenschwangau i Neuschwanstein.

   Kolejny dzień wyjazdu był również dniem pełnym wrażeń dla uczestników wymiany. Europapark w Rust, jest parkiem rozrywki z 40- letnią tradycją. Każdy nastoletni miłośnik kolejek górskich oddałby wiele za możliwość taką, jaką mieli uczniowie ZSzNr 1. Młodzież spędziła prawie cały dzień w miasteczku rozrywki, które było bajecznie udekorowane dyniami i jesiennymi kompozycjami kwiatowymi i testowali najwyższe kolejki oraz inne atrakcje podnoszące poziom adrenaliny do maksimum. Wszyscy zakończyli dzień zmęczeni ale pełni wrażeń i bardzo podekscytowani.

   Ostatni dzień we Freudenstadt uczniowie naszej szkoły spędzili na zajęciach języka niemieckiego i angielskiego oraz pracach projektowych z uczniami niemieckimi w szkole partnerskiej Eduard – Spranger - Schule. Po podzieleniu uczniów na mniejsze grupy, nasza młodzież została zaangażowana do następujących zajęć: pieczenie precli w lokalnej piekarni, zajęcia karate, udzielanie pierwszej pomocy, wspólne śpiewanie polskich i angielskich przebojów, oraz odegranie scenki teatralnej. W porze obiadowej nauczyciele i uczniowie udali się do szkolnej piekarni, gdzie pod nadzorem i kierownictwem niemieckiego nauczyciela samodzielnie przygotowali specjał kuchni alzackiej Flammkuchen, czyli danie w formie tarty z dodatkiem śmietany, boczku, cebuli i tartego sera. Wieczorem,  tuż przed wyjazdem do Polski, nasza grupa spotkała się na kolacji pożegnalnej w ‘bistro’ z dyrektorem Arminem Wüstnerem, byłym dyrektorem UweAlfem i nauczycielami niemieckimi, którzy towarzyszyli naszym uczniom podczas całego pobytu w Niemczech. Nie odbyło się też bez kilku wspólnych tańców. Sentymentalne, długie pożegnanie młodzieży dowodzi tylko, że granice państw i bariera językowa nie mają znaczenia dla młodych ludzi i ich relacji, które bardzo szybko nawiązali.

   Uczniowie Bartosza tak jak to było w poprzednich edycjach programu wymiany wracali do Polski z rozdartym serem, przekonani, że warto jest uczyć się języków obcych i poznawać kulturę i tradycje innych krajów europejskich.

Zapraszamy do galerii