W czasach, gdy w przestrzeni internetowej pojawia się coraz więcej fałszywych wiadomości, a ich zadaniem jest dezinformacja i sianie paniki niezbędne stają się działania będące odpowiedzią na te niebezpieczne zjawiska.

Projekt #FakeHunter zrodził się z potrzeby przeciwstawienia się takiej sytuacji, a także z dążenia do tego, by portale internetowe i wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych w sposób odpowiedzialny dzielili się wyłącznie prawdziwymi przekazami.

#FakeHunter to społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie, uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości.

Każdy internauta może zgłosić wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, sprawdzoną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP.

10 października 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z koordynatorem projektu #FakeHunter, panem Mirosławem Usidusem, poświęcone tym zagadnieniom. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 3a i 3d. Tematem wykładu i rozmowy było zagrożenie, jakie niesie ze sobą zjawisko fake newsów. Uczniowie Bartosza pogłębili swoją wiedzę na temat sposobu odróżniania informacji rzetelnych od sfabrykowanych, metod walki z kłamstwem i manipulacją w sieci i konsekwencjach społecznych tego zjawiska.

W czasach powszechnego dostępu do informacji, ich ogromnej, często sprzecznej zawartości umiejętności mądrego ich odbierania i odpowiedzialnego przekazywania są szczególnie cenne.

Beata Grela