17 października 2023 roku klasa 1a uczestniczyła w wycieczce do Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach (powiat lubaczowski). Jest to nowy, świetnie wyposażony obiekt mieszczący się w starej kolejowej wieży ciśnień. Mogliśmy uczestniczyć w dwugodzinnych zajęciach- zwiedzaniu wieży wraz z przewodnikiem i warsztatach. Przemieszczając się po poszczególnych piętrach, mogliśmy obejrzeć zgromadzone lunety i teleskopy oraz inne przyrządy astronomiczne, podziwiać zdjęcia nocnego nieba, obejrzeć panoramę z tarasu widokowego oraz posłuchać niezwykle ciekawych opowieści i zagadek pana przewodnika. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, na zakończenie zaś wykonaliśmy proste przyrządy do obserwacji nieba nad Polską. Obserwowaliśmy także przez teleskop wybuchy na słońcu. Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na zabawę i integrację w centrum edukacyjnym znajdującym się wokół obserwatorium. Była kiełbasa z grilla, gorąca kawa i herbata, muzyka, śpiewy i tańce- czym zachwyciliśmy obsługę obserwatorium. Chętni i odważni skorzystali z żyroskopu i mogli poczuć się jak piloci podczas szkolenia. Wszyscy- 31 uczniów z klasy 1a oraz opiekunowie (panie A. Lal, M. Gardiasz, J. Błahuta) byliśmy pod wrażeniem obiektu i chętnie wrócimy tam wiosną na obserwacje nocnego nieba.