• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    W piątek, 8 grudnia 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego odbyły się obchody Roku Mikołaja Kopernika, na które zostali zaproszeni uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych z Tomaszowa Lubelskiego. Zaproszonych gości powitał dyrektor liceum pan Leszek Bober.

   Rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w dowód uznania za szczególne osiągnięcia naszego rodaka, które znacznie przyczyniły się do dalszego rozwoju wiedzy o Wszechświecie. Kopernik nie znał nawet lunety... Dzisiaj – my, Ziemianie jesteśmy w Kosmosie. W 1961 r. pierwszy statek z człowiekiem na pokładzie okrążył Ziemię. W 1969 r. na Księżycu wylądowali pierwsi ludzie. Obecnie kilku astronautów przebywa nieprzerwanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chcemy również kolonizować Marsa.

   W czasie spotkania zarys historyczny XVI wieku i najważniejsze ówczesne odkrycia przedstawił Michał Makarewicz. Budowę układu geocentrycznego, postać Mikołaja Kopernika i jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” zaprezentowały Sandra Kawka i Aleksandra Wrona. Jakub Brzozowski przeczytał fragment epokowego dzieła w języku łacińskim. Budowę Układu Słonecznego oraz charakterystykę planet omówili Julia Moskwa i Jan Kurzępa. Szczególnym gościem obchodów był dr n. med. Wiesław Krajewski z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Oddział w Lublinie, który wygłosił interesującą prelekcję na temat obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” oraz przedstawił reprint pierwszego tłumaczenia dzieła Kopernika na język nowożytny, dokonanego przez astronoma Jana Baranowskiego w 1854 roku. Pan Krajewski zaprezentował również swoją wystawę „Kopernik 550”, która zawierała imponujące zbiory unikatowych monet, w tym złotych, wyjątkowych medali, numizmatów, banknotów, plakatów, książek, znaczków, okolicznościowych kopert i kartek pocztowych, widokówek, kalendarzy ściennych, rysunków, portretów, obrazów, gadżetów i innych drobiazgów poświęconych Kopernikowi.

   Wszyscy uczestnicy mieli możliwość poczęstowania się piernikami toruńskimi.

   Dziękujemy uczniom z Samorządu Szkolnego: Kubie Czopowi, Konradowi Gajdzie, Jakubowi Kaszubie, Jakubowi Krawczykowi za oprawę dźwiękową, Jankowi Rechuliczowi za dokumentację fotograficzną. Konferansjerkę prowadzili Wiktoria Berbecka i Krystian Lentowicz.

   Bardzo dziękujemy pani Mariannie Stopyrze - Gardiasz za przygotowanie uroczystości.

Julia Moskwa, IIIB

Zapraszamy do galerii