• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    W ramach projektu edukacyjnego dedykowanego uczniom klas trzecich naszego liceum, w dniu 9 kwietnia 2024 roku odbyły się wizyty studyjne w bardzo różnych, odmiennych pod względem zadaniowym placówkach Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej oraz w Hrebennym. Byliśmy również na „zielonej granicy” w Dyniskach. Zostaliśmy zapoznani z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi i sprzętem technicznym wykorzystywanym w służbie ochrony naszych granic, którego działanie oparte jest o zjawiska fizyczne wcześniej omówione w szkole na lekcjach fizyki, np. kamerami termowizyjnymi, specjalistycznymi urządzeniami służącymi do kontroli dokumentów, detektorami do wykrywania środków wybuchowych, narkotyków, goglami noktowizyjnymi, itp. Mieliśmy możliwość pogłaskania nietypowego funkcjonariusza straży granicznej – owczarka belgijskiego szkolonego w kierunku wykrywania materiałów wybuchowych. Zobaczyliśmy także wyposażenie placówek :wozy patrolowe, samochody terenowe, quady.

   W trakcie wizyt studyjnych omówiono zadania realizowane przez Straż Graniczną, która chroni nie tylko granice Rzeczypospolitej Polskiej, ale i Unii Europejskiej na dość długim pasie wschodnim. Dowiedzieliśmy się, na czym polega specyfika służby oraz zasady przyjęć do SG.

   Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Granicznej za chęć podzielenia się z nami tajnikami służby i ich osobistymi doświadczeniami.

   Dziękujemy pani Mariannie Stopyrze-Gardiasz za przygotowanie i zrealizowanie tego projektu, a pani Dorocie Wujec i panu Leszkowi Buremu za opiekę.

Uczestnicy projektu: Anna Holli oraz Arkadiusz Czuchaj