W dniu 23 kwietnia 2014 r. o godz. 1100 w Tomaszowskim Domu Kultury odbył się koncert znakomitego muzyka jazzowego Stana Breckenridge`a poświęcony historii muzyki afroamerykańskiej. W tym niezwykłym spotkaniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim. Tego samego dnia o godz. 1700 w Szkole Muzycznej w Tomaszowie Lubelskim odbył się drugi koncert artysty pod hasłem: „Out of Love for Jazz”.

Stan Breckenridge jest profesjonalnym muzykiem występującym zarówno  solo, jak też w towarzystwie innych znanych artystów takich jak: John Travolta, John Wayne, Nancy Sinatra, Bobby Blue Bland, Bill Cosby. Wydał osiem albumów muzycznych i opublikował wiele podręczników, m.in. „Popular Music in America..“(2012), „Music Taste or Waste...“ (2011) oraz „African Amerian Music For Everyone...“(2006). Z ogromnym powodzeniem występował we Francji, Japonii, na Węgrzech, a także w USA, prowadząc serie wykładów ilustrowanych muzyką w jego wykonaniu. Obecnie jest stypendystą Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta-prowadzi zajęcia z muzykologii na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Podczas koncertu odbywającego się w TDK uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim mogli w bardzo atrakcyjnej formie rozszerzyć swoje wiadomości z zakresu wiedzy o kulturze oraz sprawdzić znajomość języka angielskiego. Muzyk podczas swojego wystąpienia angażował uczestników do aktywnego udziału w tym spotkaniu, szkoląc ich możliwości wokalne i rytmiczne.

Obydwa koncerty zostały zorganizowane we współpracy z Komisją Fulbrighta w Polsce.

Refleksje widza…

Światła przygasają. Sala teatralna oddaje klimat nowoorleańskich klubów jazzowych. Zjawia się zapowiedziany artysta. Już pierwszy rzut oka pozwala zobaczyć jazzmana z krwi i kości.

Koncert, będąc pokazem doskonałych umiejętności Stana stał się niezapomnianym widowiskiem. Muzyk współpracując z widownią, ujął ją niepowtarzalnym charakterem oraz czarującym głosem. W języku angielskim poprowadził wykład na temat historii muzyki afro amerykańskiej, tworząc tym samym doskonałą alternatywę dla „programowych” lekcji. Oby więcej takich inicjatyw!

Kinga Pełypyszyn