Dla uczczenia 70 rocznicy ludobójstwa OUN-UPA w powiecie tomaszowskim 13 czerwca 2014 roku w Bełżcu odbyło się sympozjum naukowe z udziałem władz powiatu, sąsiednich gmin i historyków - regionalistów. W sympozjum licznie uczestniczyły osoby, które straciły bliskich z rąk ukraińskich nacjonalistów oraz młodzież ze szkół  powiatu tomaszowskiego. Wśród słuchaczy byli uczniowie klasy I b pod opieką Wiesława Wawryszczuka i Leszka Pienkosa.

Zebrani wysłuchali wykładów m.in. na temat filozoficznych aspektów nacjonalistycznej ideologii Dmytro Doncowa, stanu badań na temat ludobójstwa UPA w powiecie tomaszowskim, przebiegu zbrodni w Zatylu pod Bełżcem, sprawy operacyjno - rozpoznawczej – kryptonim „Oprawca”. Przewodniczącym sympozjum był chor. szt. mgr Mariusz Skorniewski, zaś gospodarzem wójt gminy Bełżec mgr Andrzej Adamek. Wśród prelegentów byli: ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, dr Leon Popek, mgr Andrzej Adamek        i mgr Mariusz Skorniewski.