W dniu 23 marca 2015 roku uczniowie czterech klas naszej Szkoły wysłuchali wykładu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przyjazd prelegenta był związany z obchodami upamiętniającymi ofiary zbrodni ludobójstwa. Europa XX wieku, szczególnie podczas obu wojen światowych, była areną czystek etnicznych na niespotykaną dotąd skalę. Przed stu laty, w czasie I wojny światowej, Turcy wymordowali około 2 milionów Ormian zamieszkujących imperium osmańskie. Była to pierwsza w XX wieku próba całkowitego wyniszczenia narodu. Politykę taką stosowały organizacje nacjonalistyczne także podczas II wojny światowej. Ofiarami tej polityki stawały się mniejszości – w największym stopniu dotknęło to Żydów. O ile jednak holocaust Żydów jest dobrze udokumentowany i opisany, o tyle zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich należących do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i SS Galizien na Polakach, Żydach, Ormianach i na innych narodowościach zamieszkujących niegdyś południowo-wschodnią część II Rzeczypospolitej nie są dostatecznie znane. Zbrodnicza działalność OUN-UPA rozpoczęła się w 1943 roku na Wołyniu i trwała do 1947 roku. Objęła także tereny Galicji Wschodniej, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Przed 71 laty wymordowano część ludności Tarnoszyna, podobny los spotkał mieszkańców kilkudziesięciu innych miejscowości Zamojszczyzny. W wyniku tych działań śmierć poniosło około 200 tysięcy mieszkańców wschodnich terenów II Rzeczypospolitej.

Przyjazd ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego był związany ze stuleciem zbrodni tureckich na Ormianach, jak również z obchodami ku pamięci ofiar nacjonalistów ukraińskich, które odbyły się w Tarnoszynie i Tomaszowie. Młodzież z przejęciem wysłuchała wykładu i obejrzała prezentację przygotowaną przez naszego Gościa.